Eve Haciz Gelir mi ?

()

Eve İcra Gelir mi ?

Ülke olarak ve hatta millet olarak en küçük haberi çarpıtarak verme huyumuzdan ötürü 2012 yılında icra ve iflas kanunu’nda yapılan değişikliği haber siteleri ve televizyonlar EVE HACİZ KALKTI diye haber ede dursun, bizler hala evlere gidip haciz yapabilmekteyiz ve bu duruma bir açıklık getirmenin de bu sebeple faydalı olacağını düşündüm. Öncelikle kısa bir özet geçmek gerekirse, Eve haciz gelir. Eve hacize gelinmesinde hiç bir yasal engel yoktur. Eskiye oranla aradaki tek fark herşeyin değil bazı şeylerin haczedilebilir olmasıdır. Yoksa Eve icra geliyor. Maaşa da icra geliyor. Maaşta haciz varken eve de haciz gelebilir. Yasal bir engel yoktur.

2004 sayılı icra ve iflas kanunu’nda 2012 yılında 6352 Sayılı kanun ile değişikliğe gidilmiş ve 82. Maddenin 3. Fıkrası ;

“Para, kıymetli evrak, altın, gümüş, değerli taş, antika veya süs eşyası gibi kıymetli şeyler hariç olmak üzere, borçlu veya aynı çatı altında yaşayan aile bireyleri için lüzumlu eşya; aynı amaçla kullanılan eşyanın birden fazla olması durumunda bunlardan biri haczedilemez.

şeklinde değiştirilmiştir. Bu değişiklik her ne kadar tv ve sitelerde eve haciz kalktı olarak yorumlansa da gerçek bu şekilde değildir.

Ev Haczi Son Durum

Hukuk da her hareketin bir sebebi bir dayanağı vardır. Ev haczinde özellikle dikkate alınacak dayanak icra ve iflas kanunu’nun 82/3. Maddesidir. Yukarda da yazdığımız şekilde ;

“Para, kıymetli evrak, altın, gümüş, değerli taş, antika veya süs eşyası gibi kıymetli şeyler hariç olmak üzere, borçlu veya aynı çatı altında yaşayan aile bireyleri için lüzumlu eşya; aynı amaçla kullanılan eşyanın birden fazla olması durumunda bunlardan biri haczedilemez.”

Bu durumda evde TV, Koltuk takımı, ütü, Perde, Halı, Çamaşır Makinesi, Buzdolabı gibi borçlu için lüzumlu eşyalar Haczedilemez !!. Fakat 82. Maddenin 3. Fıkrasından da anlaşılacağı üzere bunlardan birden fazla olması durumunda 1 tanesi haczedilemez. Örneğin evinizde 4 TV varsa 3 ü haczedilebilir.

Vatandaş diliyle daha sade daha yalın şekilde anlatılacak olursa eve haciz gelir mi diye soranlara;

Eve Haciz KALKMADI !. Haciz memurları sizin yada ailenizdeki birisinin borcu için evinize gelebilir. Evinizde bulunan eşyalara bakar. Haczedip kaldırmaya elverişli mal olması durumunda ALACAKLI yada ALACAKLI VEKİLİNİN TALEBİ ile malları haczedip kaldırabilirler. Örneklerle açıklayacak olursak;

Evinizde 1 TV, 1 Buzdolabı, 1 Çamaşır makinesi, Halı, 1 Ütü, 1 Koltuk Takımı, 1 Yemek masası var.

Bu durumda eve gelen haciz memuru evde hacze kabil mal bulunmadığını tutanağa geçirecektir ve haciz yapmayacaktır.

Örneğin: Evinizde 2 TV, 1 Buzdolabı, 1 Çamaşır makinesi, Klima, Laptop, Masaüstü bilgisayar, Ses Sitemi var.

Bu durumda da evinizdeki 2 TV den daha değerli olan, Klima, Laptop, Masaüstü Bilgisayar, Ses Sitemi Haczedilip muhafaza altına alınabilir.

Ya da evinizde tek 1 tane TV var ama değeri fazla. Mesela 4-5 bin TL değerinde TV kullanıyorsunuz. Bu durumda dahi icra memuru tek televizyonunuz olmasına rağmen onu haczedip muhafaza altına alabilir. Çünkü buradaki kıstas sizin için Lüzumlu eşya olup olmadığı. Siz 800-1000 TL değerinde ki bir televizyon ile de TV izleyebilirsiniz. O halde 4-5 bin TL değerinde ki bir TV sizin için Lüzumlu eşya değildir.

EVE İCRA GELİRSE NE YAPMALIYIM ?

Evinize icra geldiği zaman elbette ilk iş sizi gerçekten düşünen, işi zorlaştırmayı düşünmeyenbir avukat tanıdığınız varsa ona danışın. Fakat yoksa; Öncelikle eve kimin için icraya ( hacize ) geldikleri önemli.

Oturduğunuz evde oturan bir bireyin borcu için hacze gelinmişse;

Yukarıda özellikle belirttiğimiz hacze kabil mal olayına dikkat ediniz. İcra memuru alacaklı yada vekilinin talebi ile hacze kabil mal varsa haczedebilir. Buna engel olamazsınız. Kapıyı açmazsanız kapı gerekirse çilingir ile açtırılır. Memur’a engel olursanız polis çağrılır ve polis sizi icra müddeti boyunca alıkoyabilir. Bu sebeple mutlaka kapıyı açmanız istiyorsa açın. İcra memuru her odaya girebilir. Yatak odanıza bile.

Evinizde icra ve iflas kanunu’nun 82/3. Maddesi gereğince hacze kabil mal olmadığını düşünüyorsunuz. Fakat icra memuru böyle düşünmüyor olabilir. Sizin hacze kabil olmadığını iddia ettiğiniz bir malı icra memuru yine haczedebilir !. Fakat bu durumda bu haczi kaldırmak için şikayet yoluna başvurmanız gerekecektir. Yani haciz sırasında hacze kabil olmadığından bahisle icra memurunun malınızı haczetmesine engel olamazsınız. İcra mahkemesine giderek bu haciz işlemini şikayet edebilirsiniz. (tabiki burada bir avukata danışmanızda fayda vardır)

Evinize haciz geldi. Mallarınız haczedildi. Malların haczedilmesi ile muhafaza altına alınması farklı şeylerdir. Evinizdeki bir mal haczedilip de muhafaza altına alınmadan size yediemin olarak da bırakılabilir. Bu durum sizin taktirinizde değil, alacaklı vekilinin talebine bağlıdır. Alacaklı vekili sizin borcu ödeyeceğinize (borçlu sizseniz) yada kaldırılacak malın borcu ödemeye yardımcı olmayacağına kanaat getirirse malın yeddiemin olarak size bırakılmasını talep edebilir. Yeddieminliğin hukuki ve cezai sorumluluğu size anlatıldıktan sonra malın yeddiemini ( emanetçisi) olup olmamak size kalmış. Olmak isterseniz sorun yok. Yeddiemin olmak istemezseniz malınızın kaldırılmasından başka çare yoktur. Malınız kaldırılır ve resmi yeddiemin depolarına götürülerek bir başkasına yeddiemin olarak bırakılır.

Evinizde oturmayan birisi için hacze gelinmişse ;

Tanımadığınız yada tanımakla birlikte evinizde kesinlikle oturmayan birisi için sizin evinize hacze gelinse ne yapacaksınız?

Kanun bu durumda istihkaklı haciz müessesini öngörmüştür. Tanımadığınız birisi için yada tanıdığınız ama evinizde oturmayan birisi için evinize hacze gelirlerse yine yukarıda anlattığım gibi kapıyı yine açmak zorundasınız. Yine icra memuru haciz yapabilir. Fakat burada değişik bir durum vardır. Haczedilen mal aslında borçluya ait değildir de size aittir. İşte bu durumda siz icra tutanağına haczedilen mal için istihkak iddiasında bulunduğunuzu belirtip haczedilen malı icra ve iflas kanunu’nun 99. Maddesi gereği yediemin olarak kabul ettiğinizi belirtmelisiniz.  Mal haczedilir ve istihkak iddiası tutanağa geçirilerek size yediemin olarak bırakılır. Muhafaza altına alınamaz !!. istihkak iddianız var iken haczedilen mallar genelde muhafaza altına alınamaz. Birkaç ayrık durum vardır. Bunları da diğer yazımız da anlatacağız.

İstihkaklı haciz durumu sadece eve gelen hacizlerde değil iş yerinize gelen hacizlerde de mümkündür ve aynı prosödür işletilmektedir. Özellikle de Şahıs borcundan Şirkete yada şirket borcundan eve gelinmesi durumunda ne yapılacağına dair yazılımızı takip edebilirsiniz.

Google de Ev haczi 2018, Ev haczi son durum gibi ev haczi ile alakalı bilgi ve belge ihtiyacı olan kullanıcılarımıza yönelik hazırladığımız bu yazıyı inşallah okumak zorunda kalmazsınız. Allah verir de okumak zorunda kalmışsanız şimdiden geçmiş olsun. Biz avukatlar olarak kesinlikle sizleri toplum önünde rezil etmek, sizi zor duruma düşürmek için değil, belki bir gün alacaklı konumunda olursanız sizlere de yapacağımız gibi müvekkillerimizin alacaklarını tahsil etmekten başka bir düşüncede olmayız.

Saygılar.

 Güncelleme : Eve HACIZ 2021 SON DURUM. EVE İCRA 2021 YASASINDA DEĞİŞİKLİK VAR MI ?

Aslında yaziyi yazalı cok zaman geçmedi ama yine de bilgilendirmis olalim. 2019 yili icinde eve icra hala mümkündür.  Hic bir değişiklik yoktur. Banka borcundan eve haciz gelebilecegi gibi baska borclardan da gelebilir. Fakat mesele eve haciz gelmesi degil evde ne yapilacağıdır. O da yukarıda yazmaktadır.  Şuan için bu sistemin değişmesini beklemek de pek doğru olmayacaktır.

HER BORÇ İÇİN EVE GELİNİR Mİ ?

Özellikle bu konuda çok soru gelmesi üzerine açıklama ihtiyacı duydum. Eve icra gelir mi derken borç miktarı belirtilmiyor. Zaten güncel durumda 100 TL için bile eve haciz gelebilir. 1 milyon TL için de eve haciz gelebilir. Çünkü bu bir haktır. 100 TL alacaktır eve gidilmez denirse işyerlerine de gidilmeyeceği sonucu çıkar ki buda küçük alacakların tahsilini imkansız hale getirmektedir. Fakat bu konuda Eve haciz yasası olarak bilinen gerçekte icra ve iflas kanunu açısından borç miktar eve icra gelmesi için önemli değildir. Genel işleyiş bakımından ve kendi tecrübelerime dayanarak sizlere ancak şunu söyleyebilirim. 1-2 bin TL civarında ki alacaklar için özellikle bir gün ayrılıp pek hacze gidilmemekte. ( dikkat ediniz. Tercih edilmiyor diyorum. Mümkün değil demiyorum) Fakat borç miktarı 3-5 binden fazla alacaklar için hala evlere hacze sıkça gidilmektedir.

Av.Mehmet Değirmenci

Bu yazıyı ne kadar beğendiniz?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama Puan / 5. Oy Sayısı

Bu yazıya henüz puan verilmemiş

Bu gönderiyi faydalı bulduğunuz için...

Bizi sosyal medyada takip edin!

Bu yazının sizin için yararlı olmadığı için üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl iyileştirebileceğimizi söyleyin?

730 thoughts on “Eve Haciz Gelir mi ?

 • Avatar of Dursunali

  Merhaba.türk telekoma 592 lira icralık borcum var.2018 in 6.ayinda dava açildi.arac ve maaş haczo yapıldi.iş yerine tebligat geldikten yaklaşik 20 gün sonra işime son verildi.o günden beri hic bir ses cıkmadı.04.01.2019 tarihinde watsapp üzerinden mesaj geldi.pazartesiye kadar ödeme yapılmazsa masraf eklenerek eve haciz felecek diye.bende teblig tarihi ile isten çıkıs tarihi arasındaki tutarın işveren tarafından ödenmesi gerektigini söyledim.beni ilgilendirmez siz aranızda halledin,para yatmazsa pazartesi hacze gelicez denildi.bu durumda ne yapabilirim.teşekkürler

  Yanıtla
  • Avatar of Av. Mehmet

   Merhaba. Öncelikle borç yüksek değil. Kısmi kısmi de olsa ödeme yapmanız faydanıza olur. Tabiki maddi durumunuzu bilmeden söylüyorum.

   Borç ödeme durumunuz yok diye düşünerek şöyle diyebilirim. 592 TL masraflarla 1000 TL olmuştur. Bin TL için eve hacze gelineceğini sanmıyorum. Whatsapp yoluyla ulaşılmış olması da ilginç. Ama tehdit içerikli olmadıkça sorun yok. Siz iş yerinden kalan parayı alın onlara yatırın en iyisi.

   Yanıtla
   • Avatar of Dursunali

    Mehmet bey öncelikle ilginiz için teşekkür ederim.Şuanki türk telekomda görünen güncel borc,bu masraflar dahil 592 lira.telekom bayilerine kısmi ödeme yapılabilirmi borcu kapatmak yerine.isyeri para yatirmamıs çıkiş evraklarını göndermiş.ama tebliğ ile çıkış arası bir çalışma süresi var.eve hacze gelmek için bildirim yapmaları gerekirmi resmi olarak yoksa direk gelebilirlermi.iyiçalışmalar diliyorum

    Yanıtla
    • Avatar of Av. Mehmet

     Merhaba. Bildirim yapmalarına gerek yoktur. Direk gelebilirler. Bu arada siz kısmi ödemeyi türk telekom bayilerine değil icra dairesindeki dosya numaranıza yapın. Zaten bildiğim kadarıyla borç icralık olduktan sonra Türk Telekom bayileri borçları göremiyor. ( Yanlış biliyor olabilirim) En garantili olanı kendi icra dosyanıza istediğiniz kadar ödeme yapmaktır

     Yanıtla
     • Avatar of Sema

      Merhabalar benim ORIFLAME denen bir makyaj markasına 310 tl borcum vardı ödeyemediğim içinde bugün icra masraflarıyla 664 tl oldu ve ben yarın yarısını da olsa yatıracağım icra gelirmi fatura annemin üzerine veya icra gelirse kaç gün içinde gelir lütfen yardımcı olun

   • Avatar of Dilek

    Merhaba, senetle esya satan firmadan alışveriş yaptim. Çoğunu odedim son kalan bir kac taksiidi odeyemedim. 1378 tl. Tebligat geldi kambiyo senedi haciz davasi diye faizlerle 2000 tl olmus. Uyap sistemindede vekalet ucreti ve baska faizlerle toplam 2700 tl yaziyor. Ödenecek rakam. Ben borcumu odemek istiyorum. Ama bu kadar faizle beraber degil. Sizce avukata neler soleyebilirim. Bana indirim yapması icin. Cunku konustum asla yapmam dedi. Ama cok fazla faiz var bu kadar odemek istemiyorum. İcra dairesindenmi odeme yapsam yoksa faizemi itiraz etsem. Ne yapsamda ikna etsem avukatı faizi indirmeye

    Yanıtla
    • Avatar of Av. Mehmet Değirmenci

     1- Kullanıcı senedi nama yazılı değilse itiraz edilebilir. Dava açılırsa kazanılır
     2- Her taksit için ayrı senet düzenlenmediyse senet geçersiz. Dava Açılırsa kazanılır.
     3- Takip oturduğunuz yerde yapılmadıysa dava açılır kazanılır.
     4- Tüketici işlemlerinde istenecek faiz oranı Tüketicinin korunması hakkındaki kanun da yazılı miktardan fazla olamaz.

     Yanıtla
     • Avatar of Sezer

      Slm avukat bey benim Turkcell 1300 TL borcum var bunun için eve haciz gelirmi üstelik ben babamlar yaşıyorum benim borcum yüzün den babamın evini haczederlermi

     • Avatar of Av. Mehmet Değirmenci

      Merhaba. Bu tür sorular çok soruluyor. Borcun miktarı ne olursa olsun haciz mümkündür. Yaşadığınız evdeki mallar sizin sayılır ve haczi mümkündür

   • Avatar of Oğuzhan afşar

    2019 da eşimin üzerine bankadan kredi cektik ödeyemedim 5400 ödedim geriye 4860 kaldi bana icra getirebilirmi avukat bey acil lütfen

    Yanıtla
    • Avatar of Elif

     Merhaba Elif ben benimde 15 bin bankaya borcum var kendim rahasiz oldugum için çalışmadım ödiyemedim bugün beni aradılar icra gelecek diye gelirimi acaba birde evden esalari goturdulermi yardımcı olursaniz sevinirim

     Yanıtla
     • Avatar of Admin

      Gelip gelemeyecekleri alacaklının takdirindedir. Dosya kesinleşmiş ise her zaman gelebilirler

  • Avatar of Niyazi

   Avukat bey iyi günler bir sorum olacaktı. İdari davanın kaybedilmesi sonucu davalının vekalet ücretini ödemezsem ne olur? Bu konuda nereye itiraz edebilirim? Kararı istinafa taşıdım kesinleşmeden ödenmesinin istenmesi doğru bir işlem midir?

   Yanıtla
 • Avatar of Feyyaz duman

  Merhabalar bendimde 2000 tl evkura borcum var yapilandirma istedim kabul etmediler bi anda bu kadara cikti her an gelebilirler die korkuyorum acikcasi en azindan ay sonuna kadar sure istedim vermediler bi cozum varmidir gelebilirlermi

  Yanıtla
  • Avatar of Av. Mehmet

   Merhaba. İcralık oldunuz mu ? Tebligat geldi mi ? Takip kesinleşti mi ? Kesinleştiyse icra dairesine gidip borcu 4 taksitte ödemek istediğinizi söyleyin. ilk taksidi peşin ödemeniz gerekir

   Yanıtla
   • Avatar of selahattin

    mrb efendim.ben mont siparisi verdim.instegramdan.fakat bana gelen kucuk bir paketti.sanirim icinde tisort vardi.15-20gr birseydi.bende onu hic ellemeden almadim.aynen kargoda kaldi.fakat gecen gun avukat beni satis sozlesmesi kandirmaca iste falan filandan firmayi zarara ugrattigimdan dolayi 95 tl odemem gerektigini aksi taktirde haciz islemlerine basvuru yapacaklarini yazmislar.aradim olani soyledim iste 10tl kargo ucreti varmis firmada benden sikayetci olmus.bir baktimki google metelhan tekstil yuzlerce kisiye ayni seyi yapmis.ben ne yapmaliyim anlamadim.yardimci olurmusunuz efendim

    Yanıtla
    • Avatar of Admin

     Size karşı icra takibi yapılmadıkça birşey yapmanıza gerek yok. Çünkü bu alacak haklı bir alacak olmadığı için genelde takibe bile girmiyor.

     Yanıtla
  • Avatar of Mahmut Taş

   Merhaba avukat bey size sorum olacak internet ten alışveriş yaptım ancak evde olmadığım için geri döndü aynı şekilde ikinci kez oldu siteden bana SMS geldi 49 TL kargo ücretini biz ödedik iban numarası vermiş yatırın yoksa icraya vereceğiz diyor ancak imzaladığım kağıt senet yok elime geçen ürün yok ama bana böyle Mesaj attı sizce ne yapmalıyım saygılarımla teşekkürler

   Yanıtla
 • Avatar of Murat

  Merhaba benim bundan yaklaşık 5yıl kadar önce bir ortak işim oldu bende kredi ve k.k ödeyemedim tabiri caizse patladı hepsi bireysel o zamanlar bekardım şu an evliyim çoçuğumda yeni oldu ancak neredeyse hiç kağıt zarf vs gelmedi e devlettede 1 banka dışında icra gözükmüyor acaba evlendikten sonra bekarken yapılan borçlar nasıl etkiliyor ve neden e devlette kayboldu icra dosyaları şimdiden cevabınız için teşekkürler.

  Yanıtla
  • Avatar of Av. Mehmet

   Merhaba.
   İcra dosyaları 1 yıl güncellenmezse düşer. Bu sebeple e devletten silinmesi normaldir. Evlenmiş olmanız icra dosyalarınızı etkilemez. Düşmüş icra dosyaları alacaklının talebi ile daha sonra tekrar yenilenebilir.

   Yanıtla
 • Avatar of Selins

  Merhabalar Mehmet bey bir konuda size danışmak istiyorum musadenizle.Ben yaklaşık 1 yıl once evlendim ve esim yurt disinda yasiyor bende onun yanina yerlesecektim ki aramiz biraz bozuldu ve istemesemde malesef ayrilmayi dusunuyoruz.Bu surecte benim adima birkac bankadan yaklasik 100000 TL civarinda bir kredi kullandik odemeleri esim yapiyordu.Bende yurt disina gidecegim icin isten cikmistim.Ama boyle birseyi hic tahmin edemedim malesef.Simdi sormak istedigim;ben bu surecte bir sure yurt disinda kaldim ve ikametim esimin yurt disindaki adresi uzerinde hala yasal olarak evliyiz.Ben su an ailemin evindeyim.Beni surekli tanimadigim numaralar ariyorlar ama korkudan acamiyorum.Su an yasadigim ailemin evine haciz gelmesi mumkunmudur acaba?

  Yanıtla
  • Avatar of Av. Mehmet

   Merhaba. Resmi adresiniz dışında da oturduğunuz eve haciz gelinebilir. Tabi ki bunun önce tespit edilmesi gerekir. Yasal olarak bir engel yok.

   Yanıtla
   • Avatar of Özgür can

    Selam Mehmet bey bir arkadasim benim adima dükkan acti firmalara senet yapmis ancak senetlerde benim imzam yok arkadas ev adresi telefon imzasi mevcut imzaya itiraz ettim 4 dava actim 2 si lehime sonuclandi bilirkisi raporu ile diger ikisi ekimde yapilacak mahkemeyi bekliyorum karsi taraf eve ev esyalarina haciz yaptirabilirmi üzerimde herhangi birsey yok

    Yanıtla
    • Avatar of Av. Mehmet Değirmenci

     dava sonucunu beklemeden haciz yaparsa kötü niyetli sayılır. ev eşyalarından hangisinin haczedileceğini yazmıştım

     Yanıtla
 • Avatar of Selins

  Sizce nasil bir yol izlemeliyim?Tebligat nereye ve ne zaman gelir acaba nasıl takip edebilirim?Yaklasık 4 aydir odemeler aksıyor.Şu an ne yapacağımı bilemiyorum.Sanki butun dunya ustume geliyor gibi butun islerim ters gidiyor gibi hissediyorum.Cevaplariniz için şimdidien tesekkurkler.Allah kimseyi bu durumlara dusurmesin.İyi günler.

  Yanıtla
  • Avatar of Av. Mehmet

   Amin.
   Tebligat türkiye de oturduğunuz son adrese yapılır yada ilanen tebligat yoluna gidileceği için dosyanın kesinleşmesi uzun sürer. Ödemeyi düşünmeniz en mantıklısı ama zaman kazanmak ve bu sırada ödeme yapmak da bir seçenek olduğundan icra dosyasına itiraz da edebilirsiniz. itirazınız üzerine takip durur ve dava açılması gerekir. Bu süreçte dava açılmadan borcu ödeme yoluna gidebilirsiniz

   Yanıtla
  • Avatar of Fatma

   Benim oğlum Vodafone dan Benim hattım üzerinden bayiden taksitle cep telefonu almış ve benim kesinlikle bu telefonu alırken ne bir imza ne de elden teslim alma var ve şu an borç 15 bin TL olmuş ve bana icra takibi başlamışlar. Ben Bunun için ne yapabilirim ?

   Yanıtla
   • Avatar of Admin

    İtiraz edebilirsiniz. Takip duracaktır

    Yanıtla
 • Avatar of Selins

  Son olarak su anda bulunduğum ev annemin uzerine kayıtlı.Acaba ne gibi sıkıntılar cıkar.Evde degerli olarak neler var derseniz bir eski biri biraz daha yeni 2 buzdolabı,alınalı 1 yıl olmamıs oturma gurubu ve yemek odası onun dısında sıradan ev eşyaları bu arada ikametim yurt dısı ama sadece burda bir adet tivibu faturam gozukuyor adima onun ustunden giderek buraya gelirlermi acaba?Kusura bakmayin cok soru sordum ama su an oyle bir durumdayimki ne yapacagimi bilemiyorum.Zaten olurda bir ümit aramiz duzelirse ve kismetse gidersem yurt disina isim hazir ve esimin yardimiylada en kisa surede odeyecegim ama boyle soylemem icra memurlarini ve avukatlarin umrunda olacagini pek dusunuyorum.Aklima baska cozum yolu gelmiyor malesef.

  Yanıtla
  • Avatar of Av. Mehmet

   Selin hanım, evin anneniz üzerine olması hacze gelinmesine engel değil. Hacze gelindiğinde anneniz bu bahsettiğiniz eşyaların size ait olmadığını kendisine ait olduğunu iddia edebilir. ( gerçekten sizin değilse fatura vs sunabilirsiniz ) Bu durumda icra memuru sizin açınızdan en kötü ve olumsuz haliyle söylenecek olursa 1 adet buzdolabını ve yemek odasını haczedebilir. ( başka masa yoksa sadece konsolu haczeder ) Tabi bankalar malları kaldırma yoluna da pek gitmiyorlar onu da açık söylemekte fayda var

   Yanıtla
   • Avatar of Selins

    Memurlar eve geldiklerinde beni evde görebilirler bu durumda ne gibi bir sonuç ortaya cıkar acaba?Verdiğiniz acıklayıcı ve yardımsever bilgiler için çok teşekkür ederim.İyi çalışmalar.

    Yanıtla
    • Avatar of Av. Mehmet

     Evde sizin olmanız iik 97. maddesi gereği malların size ait olduğu sonucunu doğurur. aksini ispat etmek, bunu iddia eden annenize düşer.

     Yanıtla
 • Avatar of Nurettin

  8750 lira borcum var avukatla anlaşmak istiyorum 4.yada 5 takside bölelim diye fakat avukat yanaşmıyor eve icra getireceğim diyor evde kayda değer bir tv var onun da faturası oğluma ait bir işlem yapabilirlermi avukat neden anlaşmak istemiyor anlamadım

  Yanıtla
  • Avatar of Av. Mehmet

   Avukatın neden anlaşmadığını bilemeyiz. Duruma göre bazen bizde anlaşmıyoruz. Evde ki TV hacze şayet değeri çok yüksek değilse ve tekse haczedilmez.

   Yanıtla
 • Avatar of Fatih

  Merhabalar avukat ve icra memuru kapıya kadar geldi ben odeyebilecegim taksitleri söyledim kabul etmedi evde 1 tv 1 çamaşır 1 bulaşık 1 buzdolabı 1 oturma grubu 1salon takımı 1 de yatak odası var herodada hali normal ev eşyaları var bidaha gelirlerse hangisini alabilirler teşekkür ederim

  Yanıtla
  • Avatar of Av. Mehmet

   geldiler derken haciz tutanağı bırakmışlardır. Haciz tutanağında birşey haczetmişler mi ? Yoksa hacze kabil mal yoktur mu denmiş ?

   Yanıtla
   • Avatar of Fatih

    İlk önce anlaşmak, taahhüt imzalatmak için gelmişler senle anlaşamadık eve geliriz diyip gitti evden ne alabilirler acaba teşekkür ederim

    Yanıtla
 • Avatar of inan

  sayın avukatım 2015 te koltuk takımı almıştım 2800e taksitli almıştım 900 odedim daha sonra odeyemedim mal sahibi 2500 tl borcu var demiş avukata vermiş oda beni aradı icra gelir mi eve

  Yanıtla
  • Avatar of Av. Mehmet

   Merhaba. Evet. 1 TL için de gelebilir ama küçük meblağlar da genellikle haciz tercih edilmiyor

   Yanıtla
   • Avatar of inan

    sayin avukatim senetim 2015tarihli zaman asimina ugrayip geçersiz sayilmiyormu üç yıl gibi bir süresi var sanırım yinede sıkıntı yasarmiyim

    Yanıtla
    • Avatar of Av. Mehmet

     Mesajınızı yeni gördüm kusura bakmayın. Senedin veriliş tarihi değil vade tarihi itibariyla 3 yıl dolmuşsa o artık senet değildir.

     Yanıtla
  • Avatar of Yakup

   Merhaba Avukat bey düzenli olarak ödediğim 4 kredim işsiz kaldığım için ödeyemedim icraya düştü tutarları 4500tl – 1200tl – 3200tl – 800tl kredileri çektiğimde annemin evinde oturuyordum daha sonra ikametgahımı yeni taşındığım eve aldım tek başıma yaşıyorum eşyam yok denecek kadar az olup üstüme kayıtlı hiç bir mal varlığım bulunmamaktadır öncelikle eski adresim olan annemin evine hacize gidilirmi? Ve şuan tahsil edebilecekleri hiç bir şey olmadığı için nasıl bir yol izlenir işe başlar başlamaz ödeme yapacam

   Yanıtla
 • Avatar of adem

  merhaba. c.tesi günü hukuk bürosundan eve geldiler. 1-2 ün içinde anlaşmazsanız haciz gelecek dendi.icra dairesi c.tesi çalışıyor mu? daha öncede icra dairesinden yetkili gibi konuşup borcun bir kısmını tahsil etmişelrdi. borcu borçla ödeyerek daha kötü bilançoya sebep olmuştu.
  acaba her an haciz gelebilir mi ? haciz de illa eşyalar alınır mı? yoksa sahiplerine emanet ediliyor mu ?
  birde ben ailecek yaşadığımız evi satıp borçları sıfırlamaya çalışıyoruz. bu durum alacaklı tarafta iyi bir intiba uyandırır mı ? ne yapmam gerek sizce ?
  teşekkürler.

  Yanıtla
  • Avatar of Av. Mehmet

   Merhaba. İcra daireleri cumartesi günleri de genellikle toplu dosyalara da olsa hacze çıkabilirler.
   Her hacizde ille de mal kaldırılır diye bir kaide yoktur ve ortalama 10 haczin 8 inde menkuller kaldırılmıyor. Evi satma çalışmanız alacaklı dan mal kaçırmaya yönelik olarak da algınabilir. O sebeple borçları bir an önce ödemeniz en mantıklısı

   Yanıtla
   • Avatar of Kayra

    Merhaba avukat bey
    Yüklü miktar borç verdiğim bir arkadaşımdan paramı alamıyorum. Maddi durumunun iyi olmadığını belirtiyor. Kendisine ait evi olduğunu biliyorum. Hangi icra yolunu tercih etmeliyim? (Aslında amacım karşı tarafa zarar vermeden bana olan borcunu resmileştirmek istiyorum)

    Yanıtla
    • Avatar of Admin

     Örnek 7 icra takibi yapabilirsiniz. En zahmetsiz ve zararsız olanı budur

     Yanıtla
 • Avatar of Ayşe

  4. Sene önce banka kredisini ödeyemedim. Eczanem vardı, iflas ettim. Banka avukatlık bürosuna vermiş .28.01.2019 tarihinde hacze Kabil malların polis çilingir eşliğinde kaldırılması için talimat alınacaktır diye bir yazı yollamışlar. Emekli maaşımın 0/025’ini bir başka borç için bloke ettiler . Hiçbir gayrımenkulum yok. Evimdeki beyaz eşyalar da birer tane. Bu durumda ne yapabilirim?

  Yanıtla
  • Avatar of Av. Mehmet

   Bu durumda yapacak birşeyiniz yok. Evinizde hacze kabil mal olmaması durumunda haciz yapılamayacaktır. Elimizden geldikçe ödeme yapınız emin olun iyi niyetinizi görecekler

   Yanıtla
  • Avatar of Berke

   Merhaba,kredi kartı borcum sebebiyle iki yıl öncesi ev haczine geldiler,memur hacze kabil malı yoktur şeklinde tutanak tuttu,borcumu ödeyemedim, sağlık sorunlarim sebebi ile çalışamıyorum, şimdi aynı borç için tekrar hacze geleceklerine dair sınırsız sayıda SMS alıyorum,bu korkutma amaçlımı ,yoksa gerçek payı varmı , aynı borç için icra dairesinden haciz öncesi tekrar tebligat gelmesi gerkmezmi, teşekkürler

   Yanıtla
   • Avatar of Av. Mehmet

    Merhaba. Hayır gerekmez. İcra dosyası açık olduğu müddetçe 1 kez gelen tebligat yeterlidir.

    Yanıtla
  • Avatar of Ramazan

   Merhaba 400 TL bir borcum vardı eşya aldığım yere kızdım parayı vermedim 400 TL senet yaptık icra kagıtı göndermiş avukat yoluyla hiçbir şekilde borcunuz var ne telefon nede posta yoluyla ulaşıldı bu 2015 de almıştım eşyayı ne yapmam gerekir 3 gün süre tanımışlar

   Yanıtla
   • Avatar of Admin

    Senet 5 yıllık ise zamanaşımına uğramış olabilir.

    Yanıtla
 • Avatar of saim

  merhaba. bir bankaya 3140 ve 14500 kredi, 6000 kredi kartı borcum var. 3 aydır ödeyemiyorum. ayrıca bu bankadan 8 yıl önce konut kredisi almıştım, bunun ödemelerinde aksama yok (konut kredisinin bitmesine 2 yıl var). ikinci bir evim yok (tek konut). konutun ipoteği kaldırılıp icra yoluyla satışı yapılabilir mi. konut kredisini de icraya verebilir mi. maaşıma haciz konulmasını istiyorum, bunu talep edebilir miyim. banka bütün kredileri geri isteyebilir mi. (ev eşyası olarak lüks eşya yok, sadece fazladan 1 buzdolabı ve 1 küçük derin dondurucu var, bunlardan birini haczedebilirler mi). yardımcı olursanız memnun olurum. teşekkürler.

  Yanıtla
  • Avatar of Av. Mehmet

   Merhaba. Hayır ipoteği kaldırmazlar. 20-30 bin borç için ipotek kaldırmazlar. Sadece haciz koyarlar. Konut kredisi düzenli ödendikçe geri çağırmayı tercih edecek banka tanımıyorum açıkçası. Fazladan olan 1 buzdolabı 1 Küçük derindondurucu haczedilip muhafaza altına alınabilir ama bunu yapan banka sayısı da yok denecek kadar az. Maaşınıza ilk iş olarak haciz koyarlar. Yani koyma deseniz de koyarlar ve maaş iyiyse zaten oradan kapatmaya çalışırlar

   Yanıtla
   • Avatar of saim

    Teşekkürler Mehmet bey. maaşa haciz koysunlar önemli değil. maaş yaklaşık 6500 tl. fakat sürekli arayarak konut kredisini düzenli ödemenizin önemi yok deyip adeta tehdit ediyorlar, bundan rahatsız oluyorum. ilginiz için tekrar teşekkürler.

    Yanıtla
 • Avatar of Ozan

  Merhaba Mehmet bey, Annemin 3 adet bankaya toplamda 25 bin tl borcu var.Kendisi çalışmıyor, şimdiye kadar da hiç çalışmadı. Bizden gizli nası yaptı bu borcu bilmiyoruz. Asıl sorum bir tane evimiz var. Evin tapusunun yarısı babama, yarısı anneme ait. Evdeki eşyaların hepsini babam aldı. Herhangi bir haciz durumunda evdeki eşyaları veya direk evi alma ihtimalleri var mı? Teşekkürler.İyi çalışmalar…

  Yanıtla
  • Avatar of Av. Mehmet

   Merhaba. Evde anneniz de ikamet ettiği için icra ve iflas kanunu 96 ve 97. Maddeleri uyarınca evde şayet hacze kabil mal varsa bunlar annenizin varsayılır ve haczedilebilir.
   Başkaca üzerinize kayıtlı bir ev yoksa, üzerinize kayıtlı evde yaşıyorsanız bu icra ve iflas kanunu gereği haczedilemez. Fakat iş icraya gelince direk kanun maddesi çalışmıyor. Önce eve haciz konuluyor. Siz bundan haberdar olduktan sonra icra mahkemesi kanalıyla BORÇLUNUN HALİND MÜNASİP EVİ HACZEDİLEMEZ gerekçesiyle haczin kaldırılmasını isteyeceksiniz. Elbette bu dediklerimi bir avukat yardımıyla yapmanız sizin için en iyisidir

   Yanıtla
 • Avatar of İsmail

  Merhaba benim sormak istediğim,eve hacze geldikleri zaman banka kartı ile kredi borçları için mutfak dolaplarının içine veya bazaların icine veya gardıropların içine bakabilirler mı,yani köşe bucak arama yapabilirler mi? Bir de aynı bankaya 5 kredi borcu ve 1 kredi kartı borcumuz varsa,bu borçlar için toplamda bir kere mi hacize gelirler yoksa her borç için ayrı ayrı eve gelme hakları var mı ?
  Teşekkürler.

  Yanıtla
  • Avatar of Av. Mehmet

   Merhaba ismail bey. Genelde banka hacizlerinde bu kadar ayrıntılı araştırma elbette yapılmamakta. Fakat memurun buna hakkı var mı ? diye soruyorsanız evet hakkı var. Alacaklı taraf talep ederse memur bakmalıdır. Bir bankaya kaç borcunuz olursa olsun kaç takip yapıldığı önemli. Şayet 5 Krediyi tek takipte icraya koymuşsa / ki genelde koymaz / o zaman 1 defa gelir. Fakat dediğim gibi takip sayısı önemlidir. Mümkün oldukça az masraf yapmak maksadıyla 5 dosyaya da tek seferde gelir bankalar. Yani tek gelişte tüm dosyalarla birlikte gelinir. Şayet işin içine inat girmediyse tabi

   Yanıtla
  • Avatar of Fuat

   Sayın Mehmet bey.öncelikle teşekkür ederim ilginize .Benim iki bankaya olan borcumdan dolayı şu an ikisi ile icralık durumdayım.sizden öğrenmek istediğim bankanın biri maaşıma haciz koydu ve yaklaşık bir senedir maaşımdan haciz için kesinti yapılıyor.ancak diğer banka maaşında haciz olduğunu bildiği halde eve hacize geleceklerini bildiren bir mesaj gönderdiler.şu an maaşında haciz varken diğer bankanın eve hacze gelmesi kanunnen dogrumudur teşekkür ederim.Allah’ım kimseyi bu durumlara düşürmesin.

   Yanıtla
   • Avatar of Admin

    Kanunen doğrudur. Hatta maaşta haciz olan banka bile gelebilir

    Yanıtla
 • Avatar of barisozmen

  Merabalar türkcell den alınma 2 adet cihazın ödemesini yapamadım icralık oldum toplam borcum 9 bin küsür iken avukat arayıp 16 bin olduğunu söyledi ve 3 gün içerisinde eve hacize geleceklerini belirttiler evimde her eşyadan 1 er adet var klimam var ve televizyonum 2 yıl önce 2400 tl ye almıştım evimden eşya haciz ederbilirlermi geldiklerinde nasıl daranmalıyım herhangi bir şey imzalamalımıyım teşekkürler

  Yanıtla
  • Avatar of Av. Mehmet

   Merhaba. Borç miktarının ne olduğunu bilmiyorum. 9 bin olsa olsa normal şartlarda 13 filan olur. Ayrı ayrı takibe girmiş ve faizi de yüksek ise 16 olma ihtimali de vardır. Evde bahsettiğini şekilde eşyalar varsa haciz yapılmaması gerekir. Memuru içeri almak zorundasınız. Engel olmayın. Şayet tutanağa beyanda bulunuyorsanız imza atmalısınız. Tutanağı dikkatli okuyun sıkıntı yoksa imzalamanızda sakınca yoktur

   Yanıtla
   • Avatar of barisozmen

    İkamet adresim annemin evi olarak gözüküyor ama ben orada yaşamıyorum kendi yaşadığım adresi bulmaları ne kadar sürer ve annemin evine girdiklerinde eşya alabilirler mi? Kendi adresimde faturalar benim üstüme

    Yanıtla
 • Avatar of Mağdur

  Kızım kendine telefon almış üç ay ödeme yapmadığı için icra ya verilmiş eve 11 ayda tebligat gelmiş borcu 3.750 tl görünüyor iki gündür hukuk bürosundan aranıyorum bilgi vermiyorlar üçüncü şahıssınız diyorlar ama sürekli beni arıyorlar evinize haciz gönderiyoruz taksitle ödeyebilirim diyorum kabul etmiyorlardiye tehdit ediyorlar bu borcu borcu taksitlendirme yapabilirmiyiz nasıl bir yol izlemem gerekiyor yardımcı olursanız çok sevinirim

  Yanıtla
  • Avatar of Av. Mehmet

   Merhaba. Evet taksitle ödeme şansınız var. İcra dairesine gidip icra ve iflas kanunu 111. maddeye göre en fazla 4 e böldürerek taksitle ödeme şansınız var. İlk taksidi peşin ödeyeceksiniz kalanını ise 3 ayda ödeyeceksiniz. Ayrıca 3. şahıssınız madem neden sizi arıyorlar orası da ayrı mesele. Sitemizde Taahüt nasıl verilir ve hukuk bürosundan gelen tehtid mesajları ile ilgili konuları da okumanızı tavsite ederim

   Yanıtla
 • Avatar of barisozmen

  Merhaba ikamet adresimden farklı yerde oturuyorum cuma günü ikamet adresime adres tespiti için gelip babamı aramışlar ve adresiniz tesbit edildi diye kağıt bırakmışlar babam orda yaşamadığımı belirtmiş bir dahakine oradan eşya alabilirler mi benim adresimi bulabilirler mi

  Yanıtla
  • Avatar of Av. Mehmet

   Merhaba. Ben size hukuki yardım sağlayabilirim bu tarz sorularınız beni de yanlışa sürükler. Maksadınız hukuki yardım olursa bir nebze içinizi rahatlatmak için varım. Bu tarz sorular sormazsanız sevinirim. ikamet adresiniz oturduğunuz adres kabul edilir ve haciz mümkündür. Anlattığınıza göre sadece gelip gitmişler.

   Yanıtla
 • Avatar of Cans

  Mehmet bey merhaba. Bankalara kredi ve kredi karti borcum var. En son kendi isimi yapıyordum ama kisa surede kapatmak zorunda kaldim. 3 aydir da hic birini odeyemedim. Suan bir istw de calismiyorum. Her aradiklarinda calismadigim icin odeme yapamayacagimi belirttim. Simdi de icra yolu gozukuyor sanirim. Esimden ayrildim baska yerde kaliyorum fakat kaldığım yere adresimi tasiyamadim sorun olur diye. Simdi eski esimin adresine icra ne durumda gelir. Evde 5 yillik lcd var ve normal ev esyalari var.

  Yanıtla
  • Avatar of Av. Mehmet

   İcra resmi adresinize gelebileceği gibi gerçekte oturduğunuz adrese de gelebilir. ( biliyorlarsa tabi ). Evde haczedilecek şeyleri az çok saydım. 5 yıllık LCD TV haczedilecek bir şey değil. 2. Bir TV varsa o zaman haczedilebilir.

   Yanıtla
 • Avatar of Elif

  Merhaba avukat bey 4 ay önce bosandigim eski eşimin şirket borçlarından dolayı zarar görebilir miyim.ikametgahini taşındığı eve aldığı halde benim şahsıma ait evime tebligat geliyor.Evime ya da iş yerime icra gelebilir mi gelirse yapmam gerekenler nelerdir çok tşk ederim saygılar….

  Yanıtla
  • Avatar of Av. Mehmet

   Merhaba elif hanım.
   İcra hukukunda bazen boşanmalar danışıklı dövüş şeklinde olabiliyor. Bunu bilen kanun koyucu İSTİHKAKLI HACİZ ile bu sorunu çözüyor. ŞİRKET BORCUNDAN Şahsın evine hacze gelinemez. Fakat örneğin senede 2 imza atılmışsa 2. imza şahsi imza sayılacağından şirket ile birlikte şahsi olarak da borçlanmış olabilir. Gelen tebligatları kabul etmemeniz gerekir. İcra gelmesi durumunda boşandığınızı ve eski eşinizin yeni adresini belirtmeniz faydalı olur. Yine de haciz yapmaya engel değildir. Bu durumda sizin haczedilen şeylerin kendinize ait olduğunu iddia etmeniz gerekecek. Bu istikhaklı haciz demektir.

   Yanıtla
 • Avatar of S karan

  Meraba telefonda 1066 tl borcum var eve içra gelirmi aylemle oturu yorum

  Yanıtla
  • Avatar of Av. Mehmet

   Merhaba. Herhangi bir şekilde tahsilat olmazsa evet son çare olarak gelebilirler. Sonuç olarak tüm işlemler tahsilat maksatlı yapılmakta.

   Yanıtla
 • Avatar of Sema

  ORIFLAME diye bir firmaya 310 tl borcum vardı ve ödeyemedim icra masrafları ile bugün 664 tele oldu ve ben yarın bir kısmını ödeyeceğim fatura annemin adına ve icra hemen yarın gelirmi yoksa bir süre beklerlermi ben ödeyeceğim çünkü lütfen cevaplayın yada ne yapmam gerekiyor

  Yanıtla
  • Avatar of Av. Mehmet

   Merhaba. 1 günde hacze gelmezler siz ödemeye niyetli olunuz Yeter. 600 TL için mümkün oldukça haciz tercih edilmiyor

   Yanıtla
 • Avatar of Murat Savcak

  Benim akbanka kredi borcun 20000 lira civari su anda kayitli bir adresim yok bir ev vardi 3 yil once satildi yeni gelen adres kaydi yaptirinca ben o adresten dustum su an adima kayitli ikamet ettigim.bir adresim yok esimle ayri degilim kendisi kirada oturuyor kira kontrati dogalgaz elektirk internet hep kendi ustune bugun avukatlik burosundan aradilar esinin adrese hacize gidecez bilginiz olsun diyerek yapabilirlermi boyle bisey yada gidip birsey alabilirmlermi sormak istedim

  Yanıtla
 • Avatar of safak ozturk

  oncelıkle böyle bır sayfa açtığınız ıcın teşekkürler esımın fınansbanka borcu var banka bu borç yüzünden esımın 3 bucucuk ay hapısını talep etmıs bu mumkunmu esım tahutte bulunmamış ayrıca 1 gun sure verılmıs 3900 tl olarak odenırse borç kapanırmış buna ne gıbı ıslem yapabılırım saygılarla tesekurler

  Yanıtla
  • Avatar of Av. Mehmet

   Merhaba. Taahhüt vermemişse çek de yoksa ancak kasıtlı olarak yanlış mal beyanında bulunmuşsanız ancak o şekilde hapis cezası mümkün. Bundan başka hapis işi yalan iştir. aslını bilmiyorum tabiki. Bizimki kısa bir bilgilendirme. Asıl olanı avukatınızdan öğrenebilirsiniz.

   Yanıtla
  • Avatar of murat

   Merhaba benim bankaya 25000 tl borcum var vr bunu faiz ile 3500 tl yapmıslar avukat ödeme emri göndermis ödeme imkanım yok eve ama 6 ay sonra öderim dedim avukat kabul etmedi 10000 bu ay gerisi öteki ay dedi ben malesef ödeme yapam dedim 3 gün icinde icraya gelceklermiş üstüme hic bir şey yok ssk calısaniyim ne yapmam lazim

   Yanıtla
 • Avatar of Nurhan gülen

  Benim 95 TL borcum var faizlerle bu kadar olmuş ödeyecek gücüm yok üzerime hiç bir şey yok sadece asgari ücretle çalışıyorum borcum avukatda ne yapmalıyım sizce

  Yanıtla
  • Avatar of Av. Mehmet Değirmenci

   Merhaba. Mümkün oldukça ödeme yapınız. Başka birşey diyebilir miyim bilemedim. asgari ücretli ve SGK lı iseniz maaşınıza ayda 500 kadar haciz konulur

   Yanıtla
 • Avatar of yeliz

  Mrb yapı kredi ye 1600 tl borcum vardı haciz mesajı geldi 3300 tl nin altında olduğu için haciz gelirmi

  Yanıtla
  • Avatar of Av. Mehmet Değirmenci

   Merhaba. 5 TL için bile gelebilir. Fakat bu miktarda bir borç için öncelikle tüketici hakem heyetine gidilmeli diyerek itirazda bulunabilirsiniz. Fakat bu itirazı size ödeme emri geldikten sonra yapmanız gerek

   Yanıtla
 • Avatar of Özcan

  Merhabalar. 800 liralık bi icra davam var. Mal beyanında bulundum. Üzerime bir adet dairem var. Bu daireden aldığım kira ile başka bir evde yaşıyorum ailemle. Yani haline munasır ev kapsamında mıdır bu durum? Ayrıca İşkur kapsamında çalışıyorum. Öncelikle adıma gelebilecek haciz işlemi maaşıma mı gelir, daireye mi haciz konulur, yoksa eve gelir mi? Evde eşya ile aklıma takılan tek sorun 2 adet buzdolabı 1 adet derin dondurucu var. Buzdolapları eski biri sadece aktif çalışmakta. Eve gelirlerse hangisini alırlar. Emekleriniz için tekrar teşekkür ederim

  Yanıtla
  • Avatar of Av. Mehmet Değirmenci

   Merhaba. Hayır bu haline münasip ev değildir. Eve haciz konulabilir. Maaşınıza da haciz gelebileceği gibi aynı anda daireye de konulur ama 800 TL için daire satılmaz. Maaş kesintisi yoluyla alacak tahsil edilir

   Yanıtla
   • Avatar of Süleyman yurdakul

    Eve esyalari yazmak icin gelen kisiler evde yokken eve girmis ve celik kapiya zarar vermisler. Bu evde kiraciyim. Dava acip bu zarari karsilatabilir miyim? Tesekkur ederim.

    Yanıtla
 • Avatar of Berna

  Merhabalar garanti bankasından krediden dolayı icraya girdim 1300 civarı bir borcum var kağıtta geldi eve ilk olarak 500 TL ödememi istediler ama henüz ödeyemedım eve hacize gelirler mi ailem durumu bilmiyor ve şuan çalışmıyorum da

  Yanıtla
  • Avatar of Av. Mehmet Değirmenci

   Merhaba. Bu küçük alacaklar için genellikle hacze gelmeyi pek tercih etmiyorlar. Yada gelmeleri biraz sürüyor. Sizde bu sırada borcunuzu öderseniz zaten kimse duymaz. ama yasal olarak eve hacze gelmeleri mümkün

   Yanıtla
 • Avatar of H.Kemal Kuscalar

  Reel alacak diye bir firma bana turkcelle borcum olduğunu eve haciz için geleceklerini söylüyor ancak borcum olan faturayı yada evragi istiyorum göndermiyor napmaliyim yardiminiz için teşekkür ederim

  Yanıtla
  • Avatar of Av. Mehmet Değirmenci

   Merhaba. Bu tarz arayanlar çok oluyor. Genellikle sadece aramakla yetiniyorlar. İcra takibi başlatılmadan yapacak çok bişey yok

   Yanıtla
   • Avatar of Çağlar

    Merhabalar uyap vatandaş portalı üzerinden tarafıma yapılan haciz işlemlerinde maaş haczi kesintisinde hangi sırayla alacaklara ödeme yapılacağını öğrenebilir miyim yani hangi alacaklı maaş haczinde kaçıncı sırada görebilir miyim

    Yanıtla
    • Avatar of Admin

     Tüm dosyaları tek tek inceleyerek evet

     Yanıtla
  • Avatar of Murat

   Garanti bankasina borcum var ilamsız takip ödeme emri göndermiş. Borcumu inkar etmiyorum fakat itiraz edip mal beyanında bulunmam gerektiği yazıyor. Neye itiraz edeceğim onu anlamadım. 2. Olarak üzerime kayıtlı bir mal yok eşyalı dairede oturuyorum kira kontratında demirbaş olarak yazılı hepsi ev sahibi eşalara bişey olmaz korkma dedi ama yine sornak istedim.

   Yanıtla
   • Avatar of Av. Mehmet Değirmenci

    Merhaba. İcra dairesine Mal beyanında bulunmanız gerek. Mal beyanınızda şu kadar malım vardır yada hiç malım yoktur şeklinde beyanda bulunmanız yeterlidir

    Yanıtla
  • Avatar of Cesur

   Merhaba avukatla bir türlü uzlasmaya gıdemıyoruz. Dedıgı borcu toparlıyoruz hepsını kapatıcaz 20 bın bugun aradık 26 bın oldu dıyor tasınmaz malımız yok bız borcumuzu odemek ıstıyoruz kacmıyoruz ama işi yokusa suruyo somürmeye calısıyor.ne yapmamı gerekıyor

   Yanıtla
   • Avatar of bilgi@haciz.org

    Merhaba. İcra dairesinden gerçek bir kapak hesabı yapmanız mümkün mü ? Doğru hesabı oradan bilebilirsiniz

    Yanıtla
 • Avatar of Onur

  Merhabalar. Hocam ben 2014 yılında bir kpss dershanesiyle 2014-2015 eğitim öğretim dönemi için anlaşıp 3000 tl tutarında senet imzalamıştım. Dershaneye yaklaşık iki ay kadar devam ettikten sonra okulumun uzaması durumundan dolayı dershaneyi bırakmak istediğimi belirtince senetler konusunda anlaşamadık ve okulum bittikten bir sonraki sene gelip dershaneye devam edebileceğim konusunda mutabakata vardık, fakat yaptığımız anlaşma yazılı olmadı. Bir sonraki dönemde gitmediğim halde senetlerimi avukata vereceklerini, ödeme vaktinin geçtiğini belirtip anlaşmaya uymadılar ve ben dershaneye devam edeceğimi bizim bu konuda anlaştığımızı hatırlatmam üzerine bana öyle bir şey konuşmadığımızı ve borcu ödemek zorunda olduğumu belirttiler. Ben kabul etmedim en sonunda yeni dönem için eski senetleri yırtıp bu sefer 4000 liralık bir senet imzalattılar, yeni kitap vermediler, açmaları gereken önemli dersleri vermediler, bazı hocalar dönemin ortasında dersleri durdurdu ve ben bu şekilde mağdur oldum. Vermedikleri öğretmenlik alan bilgisi derslerini verecekleri üzere anlaşmıştık. Ben 3000 lirayı boşu boşuna ödemektense 4000 liraya dershaneye gitmeye razı olmuştum. Fakat atanamadım ve dershanenin açmadığı alan bilgisi derslerinin de bu konuda bana olumsuz yansıdığını düşünüyorum. Bugün 3200 tl karşılığında başka bir dershaneye gitmekteyim ve borcumu vadesi gelmeden ödüyorum ve her hangi bir sorunum yok. 4000 lira borcum olan dershane borcumun sadece 400 tl’lik kısmını ödedim ve geri kalan borcumu ödeyemedim ve açıkçası indirim yapmalarını, birçok dersi açmadıklarını, 3 set vermeleri gereken kitapları vermediklerini beni mağdur ettiklerini belirttim. Anlaşamadık ve bana 26 Nisanda 1. İcra dairesinden dava açtıklarını öğrendim. Evime henüz bir ödeme emri, tebligat gelmedi. Avukatlarıyla konuştum taksit vs yardımcı olabileceklerini belirttiler fakat benim bu borcu ödeyebilecek durumum yok. Borcum icra dairesinin haciz dosyaları bölümünde. Bu borca itiraz etmek istiyorum fakat itiraz dilekçemde yanlış bir ifade kullanıp daha olumsuz bir durumla karşılaşmak istemiyorum. Ve itirazım halinde bir sonuca varıp varamayacağımı kestiremiyorum. Ben borcu ödemekten kaçmadım, sadece bana yapılan haksızlığı telafi etmelerini ve vermedikleri derslerden, kitaplardan ötürü borcumu indirmelerini bekledim. Bugün bile 3200 tl karşılığında işini dört dörtlük yapan başka bir dershaneye gidiyorum. Kendileri beni 4000 liraya yeni senete zorladıklarında 3000 liraya kayıt almaya devam ediyorlardı. Ne yapabilirim icra dosyam haciz bölümünde ve direk haciz bölümüne açmışlar. Yardımlarınızı bekliyorum. Kusura bakmayın uzun oldu. Mağdurum ve 28 yaşında atanamayan bir sınıf öğretmeniyim.

  Yanıtla
  • Avatar of Av. Mehmet Değirmenci

   merhaba.
   borç Senet borcu olduğu için icra dairesine itiraz edemezsiniz. tüketici mahkemesinde Menfi Tespit davası açmanız gerekir.
   2- yaşadığınız il dışında bir yerden takibe geçilmişse yetki itirazında bulunabilirsiniz.
   3- açacağınız Menfi Tespit davasında bu iddialarınızı destekleyecek bir kaç şey eklerseniz haklı olacağınızı düşünüyorum. sonuç olarak eksik hizmet dolayısı ile takibe girilmiş.
   4- Senet tarihini kontrol etmekte fayda var. 3 yılı geçmiş senetler de kambiyo takibi yapılamaz.

   Yanıtla
 • Avatar of Kerim

  Benim 3 ayri bankaya kiredi kart borcum var 6sar bin civarinda askeri ucretli calisiyorum hepsi birden masima haciz koyarmi icralik oldum

  Yanıtla
  • Avatar of Av. Mehmet Değirmenci

   Hepsi birden gönderse de hepsine birden kesilmez. Sırayla kesilir. ilk gönderenin borcu bitinceye kadar diğerleri beklemede kalır

   Yanıtla
 • Avatar of Onur sardag

  Merhabalar. turktelekomdan 1 yil onceden borc yapmistim. 750 tl 1500 tl olmus. Uyapdan baktim 28 mayis 2019 da kesinlesmis icra talebi gibi bisey yaziyodu. Ikametim baskasinin evinde. Ne yapmam gerek? Ikametimi degistirsem yeni ikamet adresime mi gelirler?? Yardimci olurmusunuz

  Yanıtla
  • Avatar of bilgi@haciz.org

   merhaba onur bey. bizler sizlere yardımcı olmak istiyoruz ama sizin borçtan nasıl kaçacağınız konusunda değil. ikametgahı değiştirseniz bile önceki ev ve yeni eve gelebilirler. çünkü dosya kesinleşmiş zaten dediğinize göre. yani tebligat eski eve yapılmış.

   Yanıtla
   • Avatar of Elif

    Merhaba Elif ben benimde 15 bin bankaya borcum var kendim rahasiz oldugum için çalışmadım ödiyemedim bugün beni aradılar icra gelecek diye gelirimi acaba birde evden esalari goturdulermi yardımcı olursaniz sevinirim

    Yanıtla
    • Avatar of Admin

     Gelip gelemeyecekleri alacaklının takdirindedir. Dosya kesinleşmiş ise her zaman gelebilirler

     Yanıtla
 • Avatar of Can

  Gercekten borcu olanlar var..ve birde bilerek yapanlar var.yani zor durumda olanlar.

  Yanıtla
 • Avatar of ahmetefe

  EVDEKI FAZLA ESYALARI KÖMURLUGE FLN SAKLASAK KOMURLUGE FALAN INERLERMI LUTFEN ACIL CEVAP

  Yanıtla
  • Avatar of Av. Mehmet Değirmenci

   Ahmet bey avukat olarak sizlere YARDIM AMAÇLI burdayım. Borçtan kaçmanız için değil.
   Sorunuza gelince; Gelen kişiye bağlıdır. Her yere de bakabilir hiç bir yere de girmeyebilir.

   Yanıtla
 • Avatar of Ercan

  Merhaba benim turkcell ve 2 bankaya borcum var toplam 25 bin TL geliyor üstüme hiçbirsey yok işsizim iş beklentim var aradıklarında hepsine dedim maaşımın tamamını alın isterseniz dedim ama ailemin evine haciz gelmeyin dedim üstüne faiz vurun dedim ne yapmayalım ailemin yanında yaşıyorum haberleri yok olsun istemiyorum olursa hem kötü olurum kısaca eve gelmesinler üstüne faiz koysunlar diyorum ne yapmam gerekiyor acil yardım

  Yanıtla
  • Avatar of Av. Mehmet Değirmenci

   Merhaba. Adresinizi farklı gösterin ( şayet takibe geçmedilerse ) tebligat oraya yapılacağı için ailenizin haberi olmaz. Aynı zamanda alacaklı tarafla görüşüp taksinlendirme talep edin. Kabul ederlerse ÖDEYEBİLECEĞİNİZ şekilde anlaşın. Kabul etmezlerse ancak borcunuzu 4 e böldürebilirsiniz yada en azından ÖDEMEK MAKSADIYLA itiraz edip gecikme sağlayabilirsiniz. icra dosyasına itiraz edip durdurabilir ardından da takip durmuşken borcunuzu peyderpey ödeyin

   Yanıtla
 • Avatar of ahmet

  Merhaba, benim asıl merak ettiğim evdeki eşyaya değil de eve haciz geliyor mu? Yani koskoca evi sattırabilirler mi? 30 bin liralık ihtiyaç kredisi yüzünden evimizi haciz ettiler. Çok daha detayları var tabi ama buraya sığmaz. İhtiyaç kredisi yüzünden koskoca eve çöktüler 5 kuruşta para vermediler faizi var falan dediler. Bilgisi olan var mı böyle bir şeye hakları var mı?

  Yanıtla
  • Avatar of Av. Mehmet Değirmenci

   Merhaba. Çökme durumu olmaz. Bir kere ev 300 bin TL’ye satılsa içinden resmi icra dairesindeki kapak hesabına göre olan borç çıkarılır kalanı size verilir. 2. bir durum da şu ;
   Ev yaşadığınız ev ise ve tek ev ise haczedilemez. İcra ve iflas kanunu gereği kişinin haline münasip evi haczedilemez. Bu sebeple icra mahkemesinde size evinizin haczedildiğine dair tebligat gelir gelmez 7 gün içinde yada o tebligat henüz gelmeden memur muamelesini şikayet davası açmalısınız.

   Yanıtla
   • Avatar of ahmet

    Anladım. Bizi çok fena oyuna getirdiler o zaman. Banka ismi vermeyim ama avukatları bir şeyler yaptılar ve eve haciz koydurdular. Tabi bu ocak 2017’de oldu ama bu bahsettiğim olay çok çok uzun yani 5-6 sayfa anlatılacak bir şey. Bir sürü bir sürü detayı var. Ama her türlü biz haklıyız , aylarca maaş alınmadı, zorla emekli yapıldı vs. çok uzun bir olay. Benim sormak istediğim diğer bir soru tazminat davası vs. açamaz mıyız 2.5 sene geçti ama halâ bir şeyler yapma şansımız yok mudur? Çok kötü bir olay oldu bizim için. Tabi bu olayın detaylarını öğrenmek isterseniz en azından olay hakkında bir yorum yapmak isterseniz beni de aydınlatmış olursunuz, isterseniz bir yerden size tüm olayın detaylarını mahkemeleri vs. yazabilirim. Teşekkürler…

    Yanıtla
  • Avatar of Yasin

   Merhaba Mehmet bey, benim de düğün ve ticaret işlerimden dolayı 2 adet banka ile icralık olmak üzereyim borç 50 bin civarı avukatlar önce hepsini istedi yapamayacağımı söyledim daha sonra tekrar yapılan aramalarda belli miktarını ödeyeyim gün verin zaman verin dedim dükkanım var param gelecek satılınca tamamını kapatıcam ama üzerime de bişey yok diyorum biraz zorluyorlar mesela 5 bin yatırayım kalan 30 bini de kısa zaman da taksitle kapatayım gibi 10-15 yatırın diyorlar borç 40 bin 15 yatırırsanız 35 e düşürürüz diyorlar yok olmazsa 48-50 ye çıkılıyor anlayamadım taktik mi blöfmü anlaşma konusunda pek yardımcı olmuyorlar sonuçta borcumdan kaçmak istemiyorum ama söylememe rağmen yanaşmıyorlar bi avukattan yardım alırsam anlaşılabilir mi ? Teşekkür ederim

   Yanıtla
   • Avatar of Av. Mehmet Değirmenci

    merhaba ondan önce icra dosyanızın gerçek kapak hesabını öğrenin. onu bilirseniz söylenenen rakanlar size o zaman daha tatminkar gelir. kapak hesabı 30 iken 40 diyip indriimle 30 yapan az görmedik

    Yanıtla
 • Avatar of Aysel

  Eşim emekli halen çalışıyor iki ayrı bankaya kredi borcu var bir tanesi emekli maaşından kesiliyor diğeri haciz davası açacaklarını söylediler bu durumda çalıştığı iş maaşına haciz koyabilir mi tşkr

  Yanıtla
  • Avatar of Av. Mehmet Değirmenci

   Merhaba. Çalışırken sgk lı ise evet haciz konulabilir. emekli maaşına ise eşiniz onay vermeden haciz konulmaz.

   Yanıtla
 • Avatar of Ismail

  Slm hocam bi sorum olacak babam 45 bin lira icin evimizi ipotek verdi ve 45 bin 70 oldu yani ypiladirma yapti öderim diye ve sunanda 118 bin tele olmuş evde kardesimin üstüne oda babama kefil olmuş banka aryip duruyo ve ihbar neme gunderyolar bu durumda ne yapmaliz teşekürler saygilar

  Yanıtla
  • Avatar of Av. Mehmet Değirmenci

   merhaba 45 bin nasıl 118 bin oluyor ilginç. çok uzun süre olmamışsa bu pek mümkün değil.

   Yanıtla
 • Avatar of Mutlu

  Icra.evehacze.geldi.49binlira.borc
  Vardı.esya.alabilirlermi

  Yanıtla
  • Avatar of Av. Mehmet Değirmenci

   evde bahsettiğimiz şekilde hacze kabil mal varsa evet alabilirler. borcun miktarı önemsizdir

   Yanıtla
 • Avatar of Dursun

  burda bir püf nokta var ev eşya haczinde avukat görevlimidir kanunen görevli icra yetkilileridir 6352 s.yasa ile avukat ev eşya haczinde artık yetkili değildir yetkili icra görevlisidir o zaman avukat ev eşya haczinde bulunması kanunende yasaklanmıştır neden bundan bahsetmesiniz avukatlar ev eşya haczinde bulunamazlar lakin avukatlar eski alışkanlıklarından vazgeçemiyorlar kanunsuzda olsa ev eşya haczinde bulunuyorlar onadan sonra istenmeyen olaylar vukua buluyor bunu siz avukat olarak tasvip ettiyormusunuz

  Yanıtla
  • Avatar of Av. Mehmet Değirmenci

   Konunun anlattığınızla pek ilgisi yok. Avukatın haciz mahallinde görevli olmaması diye bir kanun yoktur. Bu Prof. Dr. Ersan Şen’in yazmış olduğu bir yazıya istinaden icra dairelerindeki icra memurlarınca ve borçlu avukatlarında ortaya atılan bir iddiadır. Fakat icra da haciz işlemleri taleple yürür. Avukat haciz mahallinde hazır olabilir buna kanuni bir engel yoktur. Zaten haczedilecek şey ( şayet hacze kabil ise ) avukat tarafından talep edilmektedir. Avukat’ın bilgisayar talep ettiği bir hacizde icra memuru yok ben masayı haczedeceğim diyemez. Kaldı ki bu sadece ev hacizlerinde değil, tüm hacizlerde geçerli.
   Yine sizin haklı olduğunuzu düşünsek bile yani avukat hacizde görevli ve yetkili değildir desek bile bu ev haczine yine engel değildir. Avukatın HACZE KABİL MALLARIN HACZİNİ TALEP EDİYORUM demesinden sonra her icra memurunun evi gezerek varsa hacze kabil malları haczetmesi gerekir. Avukat görevli değil o halde evde haciz yapılamaz düşüncesi bizleri yanlış yollara götürür. Bu sebeple konuda bundan bahsetmedim.

   Yanıtla
 • Avatar of ergün

  benimde bankaya borcumdan dolayı maaşıma haciz uygulandı ve 4/1 i kesiliyor.Şuan başka bir bankanın da borcunu ödeyemedim acaba eve haciz uygulayabilirler mi adıma hiç bir şey yok kirada oturuyoruz.Eşimin kendine ait bir evi var oda kirada bir sıkıntı olurmu acaba ?

  Yanıtla
  • Avatar of Av. Mehmet Değirmenci

   Eşinizin adına ev olması sizin borcunuz açısından sorun değil. Elinize kayıtlı eve haciz konulamaz. Bankalar eve haczi genellikle son çare ve göstermelik olarak yapmakta. Ama mümkün mü derseniz evet. Her türlü haciz mümkün.

   Yanıtla
 • Avatar of Burcu

  İyi gunler banka borcumdan dolayi icra dairesine dosya acılmis annemle birlikte yasiyorum evde oturma grubu (takimi)
  Buzdolabi camasir makinesi bulasik makinesi ocak fırın 1 adet ancak yatak odasi takimi 2 adet birisi annemin birisi benim yatak odasi takimindan 1 tanesini alabilirlermi hali perde vs alinabilirmi cunku her odada mevcut

  Yanıtla
  • Avatar of Safer safer

   ben %90 engelli diyaliz hastasi agir bobrek yetmezligi teshisi konan bir hastayim birine instada kufur ettim ve hic sabikam felan yok hapis cezasi almayacagimi biliyorum ama manevi tazminat acilirmi yada ne kadar acilir saglik durumuma gore ve benim hic isim maasim yok ve eger aclisirsa ve odemezsem hapse girermiyim cunku yasada 4 5 seneye kadar en fazla ev hapsi uygulanir ibaresi var tek basima yasayamadigim icin bakima muhtac oldugum icin ya da benim ebgel durumuma ragmen eve zorla 4000 7000 tllik tazminat islemi yapmaya gelirlermi sabikam olmadigi ve 90 engelli olmama ragmen hakim savci yada icra memurlari nasil bi karar verirler sizce?

   Yanıtla
   • Avatar of Admin

    Borç ödenmedi diye hapis cezası olmaz. Tazminat davası da açılacağını sanmıyorum

    Yanıtla
 • Avatar of Merve

  İyi günler banka borcumdan dolayi eve haciz gelebir evde 1 adet oturma grubu(takimi) 1 adet buzdolabi çamaşır-bulaşık makinesi ocak ve fırın var ancak 2 adet yatak odasi takimi var bir benim biri annemin yatak odasi takimindan 1 adeti haciz edilebilir mi ve hali perdeler haciz edilebilir mi

  Yanıtla
  • Avatar of Av. Mehmet Değirmenci

   Merhaba. Halı perdeler yada yatak odaları haczedilmez. Çünkü borçlunun tek olduğu yerde 2 yatak odası kullanacağı düşünülmez. Diğer saydıklarınız da hacze kabil mallardan değildir.

   Yanıtla
 • Avatar of Aslan

  iyi günlerde kredi borcumuzdur var
  1 tv 1 buzdolabı 1çamaşır makinasının
  1ocak 2 çocuk ların yatak 1 yatak bazaar benim var 4 tane halim var oturduğum ev kira odanın birinde ev sahibinin eşyaları var
  Bunlardan hangilerini alırlar
  Yahut asgari ücretli çalışıyorum kasıma haciz gelirmi
  Teşekkürer

  Yanıtla
  • Avatar of Av. Mehmet Değirmenci

   Merhaba. Ev sahibinin eşyaları neler bilmem ama evinizde olduğu için haczedilebilir. Ayrıca maaşa da haciz konulabilir. 4 te 1 oranında

   Yanıtla
 • Avatar of Resul

  Merhaba ev benim.degil.annemin ben oturuyorum eşyalar ona ait 1600 TL borcum.var evde 1 TV 1 buzdolabı çocuk odası yatak odası 1 başka birşey yok gelseler alirlarmi acaba birşey

  Yanıtla
 • Avatar of Engin Öner

  öncelikle iyi çalışmalar dilerim. bir gsm şirketine 1140TL borcuma dair daha bugün gücüm dahilinde 350TL sini ödeyip ay sonuna kadar müsade rica etmeme rağmen yarın firma da gözüken babama ait adrese icra gönderileceği bilgisini aldım. hukuk bürosuna defalarca rica etmeme rağmen bu bilgileri bana değil hiç ilgisi olmadığı halde 75 yaşındaa ki babamı arayarak vermekteler. öğrenmek istediğim adrese söz konu olan ev anne ve babama ait ikisi de emekli. evde benim üzerime faturalı hiçbir eşya bulunmamakta. ayrıca benim adresim e-devlette de bambaşka bir adres. bu şartlar daa icra işlemi gerçekleşir mi? 75 yaşında ki 2 insanı bu durumda nasıl koruyabilirim? bilgi verirseniz minettar olurum.

  Yanıtla
  • Avatar of Av. Mehmet Değirmenci

   Merhaba. Borçla ilgili babanızın bile bile aranması suçtur.
   Resmi adresiniz başka yeri gösteriyor olsa da icra memurunun gerçekte oturduğunuz adrese gelmesinde yasal açıdan bir sakınca yoktur. Babanızın evinde oturmasanız dahi o eve gelip İSTİHKAKLI HACİZ yapabilirler. Fakat ellerine birşey geçmez.

   Yanıtla
 • Avatar of Murat

  İlk öncelikle iyi günler denizbanktan limiti 250 liralık bir kmh hesabi açtırdım ve ödeyemedim, ve avukat 620 tl lik bir şey çıkardı kredi kartına 4 taksit varmış ama kartımda yok, haciz olursa evde hicbir kayde değer şey yok ve benim üzerime mal varlığı yok, ben itiraz etsem kaç günde iptalini yaparlar

  Yanıtla
 • Avatar of fırat

  merhabalar turkcelle yaklaşık 5 bin lira borcum var ve son 3 senede 4 ev değiştirmeme rağmen ikametgahımı hiç aldırmadım en son ikametgahımın olduğu ev 3 kez kiracı değiştirdi. bu sabah icra memuru olduğunu iddia eden biri aradı ve kayıtlı adresinize icra yapılacaktır evde kimse olmaması durumunda çilingir çağrılacak ve masraflar borcununuza eklenecektir dendi. e devletten sorguladığımda hiç bir yerde ikametim görünmüyor bu durumda icra gelir mi ?

  Yanıtla
  • Avatar of Admin

   Fırat bey ben bir avukat olarak var olan borcunuzdan kaçmanız için sizlere yardımcı olamam. Üzgünüm.

   Yanıtla
   • Avatar of Arzu

    Bana yazabirsin böyle birşey geçmişti başımdan

    Yanıtla
  • Avatar of Arzu

   Merhaba benimde böyle bir borcum var noldu acaba

   Yanıtla
 • Avatar of Mehnet

  Meraba benim turksele 1500 tl borcum var taksit yapmiyolar hepsini istiyorlar sigortali calisiyorum evemi gelirler yoksa maasa hacizmi koyarlar tskrl

  Yanıtla
  • Avatar of Av. Mehmet Değirmenci

   Merhaba. her ikisi de mümkündür. Her ikisi de aynı anda da mümkündür ama genelde yapılan maaşa haciz koymakla yetinmektir.

   Yanıtla
   • Avatar of fatih

    Ben fibabanka destekli telefon almistim odeyemedim suan bana dedikleri bir iki gune kadar ev hacizi gelir diye belirttiler maasa icra gelmesini talep etsem kabul ederlermi lutfen bi cvp verin

    Yanıtla
    • Avatar of Admin

     maaşa siz talep etmeseniz bile zaten banka koyar. şayet borç az ise gelmeyi tercih edeceklerini sanmıyorum.

     Yanıtla
     • Avatar of Burak

      Mehmet bey Merhaba,
      Başıma ilk defa gelen bir icra durumu var. 32 bin TL kredi borcu için perşembe günü keşif e gelineceği mesajı geldi uyaptan. Evimden neler haczedebilinir 3 klima 2 tv 1buzdolabı 1çamaşır çocuk odası yatak odası var. Mart ayı gibi ödeyeceğimi söyledim kabul etmediler. Konu hakkında ufacık bir bilgi verirseniz memnun olurum.
      Saygılarımla

     • Avatar of Av. Mehmet Değirmenci

      Merhaba. Kredi borcu için keşfe gelinmez. Ancak icraya konulabilir.
      Oldu ki icraya konuldu, icraya geldiler. 3 Klimayı ve 1 TV haczedilebilir anlattığınıza göre. Kaldı ki mart ayına rahatlıkla ertelebilirsiniz 🙂

    • Avatar of Ebru

     Evkur 6 bin 700 tl borcum vardı oduyemem eve dün icra dan gelmisler kagit getirmişler evimde hersey tek ama koltuk iki tane hepsini haciz edebilirim avukat bey acil cevap

     Yanıtla
     • Avatar of Av. Mehmet Değirmenci

      sadece 2. koltuk takımı haczedilebilir. Ayrıca borcun sebebi ne ise tek olsa bile o haczedilebilir

 • Avatar of Saliha karabıyık

  Yönden ben koltuk takımı aldım geçen sene hamile kaldım odeyemedim 5milyar borcum ne yapmalıyım şu anda çalışmıyorum bebek bakıyorum

  Yanıtla
 • Avatar of Mevlut

  Iyi günler ailemden ayrı yaşıyorum hikahmet aile evim 300 tl borç ve ödeyemedigim gelmeyen banka borçlarım var iş bulamıyorum cumartesi pazar iş buldum sigortalı çalışıyorum 800 tl aylık alıyorum il dışında bir dükkanda yatıp kalkıyorum sayın avukat karnımızı zor doyuruyoruz iş verenler bizlerin sırtından para kazandılar bu güne kadar bunlar ceza çekmezken biz dürüst insanlar 3 kuruş parayı ödeyemez hale getiren sistemin suçu yokmu bir hukukçu olarak siz bu sayfada okadar insanı dinlerken devlet bu insanları silmiş umursamamış yok saymış 47 yaşındayım eyt liyim 43 yaşında emekli olacaktım kafamıza vurdular siz daha gençsiniz dediler çalışın dediler ve bizi kaderimizle baş başa bıraktılar kimse iş vermiyor verse hakimizi vermiyor 30 yıl çalışıp hakimizi gasp edenler bu insanların çektiklerini görmeyen siyasileri Allah havale ediyorum adalet fakiri ezen bir ülkede sarayda yaşayanlara ne yazikdokunamiyor çünkü adalet mülkün sarayı olmuş kafanızı ağrıttım ne yapalım avukat bey intihar mi

  Yanıtla
 • Avatar of Ahmet

  Merhaba avukat bey evimizde 1 adet TV 1 adet salon takımı 1 adet oturma grubu 1 adet buzdolabı ve 1 adet fırın var bunlardan haciz konulabilir mi

  Yanıtla
   • Avatar of Hatice

    Merhaba evimde 1 klima 1 tv 2 koltuk takımı 1 yatak odası 1 buzdolabı 1 çamaşır makinası 1 fırın var bunlar haczedilebilrmi

    Yanıtla
     • Avatar of Enver

      Avukat bey kolay gelsin maaşlı çalışanım evime avukat haciz gelicek dedi gelirmi maaşlı çalışanım maaştan kesmezlermi bide avukata taksitlendirme yapalım dedim kabul etmedi banka paranın tamamını istiyırmuş

     • Avatar of Av. Mehmet Değirmenci

      Merhaba. Hem maaşa haciz konulabilir hemde aynı anda eve hacze gelinebilir. Taksitlendirme konusunda ise 2 seçeneğiniz var. Ya avukatla anlaşıp istediğiniz miktar ve taksit sayısına böldürebilirsiniz yada icra dairesine giderek icra ve iflas kanunu 111. maddesine göre taksitlendirme yapabilirsiniz

 • Avatar of Bilge

  Sayin avukat bey. Ebeveyn yatak odasi takimi 2 genc odasi takimi var 2 cocugum var bunlar haczedilirmi
  Birde oglumun bilgisayari var universite ogrencisi ve egitim icin gerekli bilgisayar haczedilir mi
  Fatih projesi kapsaminda verilen tablet var onu yazabilirlermi

  Yanıtla
  • Avatar of Av. Mehmet Değirmenci

   Merhaba. Tabletin o proje kapsamında verildiği ispatlanırsa haczedilemez. Bilgisayarı kimi memur haczederken kimisi haczetmiyor. Yargıtay uygulamasına göre bilgisayar da artık haczedilemez

   Yanıtla
   • Avatar of Bilge

    Tesekkurler cevabinizvicin. Peki sordugum diger esyalar ebeveyn yatk odasi takimi tam takim bide 2 genc odasi takimi

    Yanıtla
 • Avatar of Oğuz

  Mamet bey merhaba dün evime gelip beyaz asya larimi haciz edildi buzdolabı çamaşır bulaşık bu yasalmi hakları varmiydi

  Yanıtla
  • Avatar of Av. Mehmet Değirmenci

   Bizzat borcun sebebi değilse ve sizler muvafakat vermemişseniz bu eşyaların haczi caiz değildir. Şikayet yoluna gidilebilir.

   Yanıtla
 • Avatar of Mehmet

  Avukat bey babamın 2016 yilindan beri borcundan dolayı arayarak hacze geleceklerini söylüyorlar fakat babam bizimle yaşamıyor. Evimizde 2ser tane olmak üzere toplam 4 çekyat kanepe var. Bunların da bizim olmadığına dair sipariş formu (fatura) var eve gelindiğinde alabilirler mi vaya ne alabilirler

  Yanıtla
  • Avatar of Av. Mehmet Değirmenci

   eve geldiklerinde fatura ve sipariş formunu gösterip istihkak iddia ediniz. Babanız evde yaşamıyor ve kaydı da orda değilse sorun yoktur.

   Yanıtla
 • Avatar of İbrahim

  Merhaba avukat bey babamın borçları yüzünden banka avukata devretmiş borcu o da gecen gün arayıp çilingirle gelip icra yapacağını söylemiş böyle birşey mümkün müdür?

  Yanıtla
 • Avatar of Özgür

  Slm bugün eve haciz memuru ve yanında bir memur geldi ısrarla bende taahhüt istedi ,ve çalışmadığını taahhüt veremiyecegimi ama çalışır çalışmaz tabiki borcumu odeyecegimi söyledim..ama illaki benden bir şey almak için evin içinde bir çift kişilik ve bir kanabe vardi ve büyük 3 kişilik kanabeyi ve birde yazıcıyı yediemin diye bana imazalatti ..ben bu duruma karşı şikayetçi olabilir miyim ,lütfen kısa bir yol göstermenizi rica ediyorum ..

  Yanıtla
  • Avatar of Av. Mehmet Değirmenci

   Burda her avukatın deneyeceği şeylerden bahsetmişsiniz. Şikayetlik bir durum olduğunu sanmıyorum. Yalnız koltuk takımı yokken sadece 2 kanepe varken birini haczetmek yanlıştır. 2 Kanepe takım sayılır. Başka koltuk takımı yoksa bunun üzerine konan haciz yanlıştır

   Yanıtla
 • Avatar of Özgür

  Slm lar 2 inci sefer yazıyorum ve yazdığım göremedim ,ben oturduğum evde yanlız yaşıyorum evde 2 koltuk var bir 2 kisilik ve 3 kişilik olanı haciz etmek istedi ve evdeki firinida ve illaki bir imza alması gerektiğini söyledi stajyer avukat yanında da stajer bir bayan icra memuru olduğunu söyledi ,yani boş dönmemiz gerek diye ısrar etti …ve bana yediemin olarak fırın ve koltuga imza attırdı ,haksızlık yapıldıysa ben o imzayı geri cekebilirmiyim ve şikayetçi olabilirmiyim …

  Yanıtla
  • Avatar of Av. Mehmet Değirmenci

   Evdeki tek koltuk takımı mı haczedildi? Tam anlamadım. 2 çekyattan birisi mi haczedildi. Fırına haciz konulabiliyor. Stajyer memur değil de icra memurudur gelen büyük ihtimalle. Tutanak da yazılanları görsek daha iyi olur

   Yanıtla
   • Avatar of Hatice

    Sürekli şu tarihte ev hacizi gelicek diye mesaj atıyolar yani insanları korkutmak için mi birde bu dedignizi tam anlayamadm (Şu durumda siz tüketici sayılmıyorsunuz bu nedenle alacağın miktarı ne olursa olsun) kusura bkmayın benm bu duruma itiraz hakkm ne derece geçerli olur ana borcum 140 tl idi

    Yanıtla
    • Avatar of Av. Mehmet Değirmenci

     Borcun miktarına itiraz hakkınız her zaman var. Fakat şu miktar altında haciz yapamazsınız gibi bir hakkınız yok

     Yanıtla
 • Avatar of Hatice

  Merhaba benim orıflame 140 tl borcum vardı ödemeyi unuttugum için borcumu 532 tl yapmışlar avukat mesaj atıyor ödemesseniz ev hacizi başlatılacak diye avukat istanbulda ben manisada oturuyorum ay sonuna kadar ödeme imkanım yok sizce bu süreç nasıl olur

  Yanıtla
  • Avatar of Av. Mehmet Değirmenci

   İcra takibine geçildiğinde ancak itiraz hakkınız olur. Şuan için beklemeniz gerek. Kaldı ki ay sonuna kadar bir problem çıkacağını da sanmıyorum çünkü alacak miktarı çok düşük. Yalnız bu alacak miktarı açısından sizin 2. sorunuza istinaden sormuş olduğunuza soruya burdan ek cevap vereyim. Şu durumda siz tüketici sayılmıyorsunuz bu nedenle alacağın miktarı ne olursa olsun

   Yanıtla
   • Avatar of Hatice

    Yani nasıl tüketici sayılmıyorum tam anlayamadım kusura bakmayın

    Yanıtla
  • Avatar of Aykut

   Avukat bey merhaba hukuk bürosundan aradılar haciz için hemen ödeyin bugün içinde dediler bize süre tanımaları gerekmiyor mu çok ta sert konuştular zaten evimizde pek bi eşya da yok onlara da söyledik borcumuzu ödeyeceğiz durumumuz düzeldi dedik fakat yardımcı olmuyorlar bu konuda izlememiz gereken yol nedir şimdiden teşekkür ederim

   Yanıtla
 • Avatar of Hatice

  Birde borçlunun 3 bin 480 tl den az olan borcuna gelen icraya itiraz hakkı oldugunu duydum dogruluk payı varmıdır

  Yanıtla
  • Avatar of Av. Mehmet Değirmenci

   Borçlunun 1 TLlik icraya bile itiraz hakkı vardır. fakat belli bir miktar ( her yıl başında güncellenir) altında yapılan icra takiplerinde alacaklı tacir borçlu da tüketici ise, tüketiciye itiraz hakkı tanınmakta. Alacaklının önce tüketici hakem heyetine başvurmasına gerekir şeklinde itiraz gerekir.

   Yanıtla
   • Avatar of Ayse

    Merhaba mehmet bey eve 2 kez icraya gelinebilirmi hangi araliklarda gelinir ve yine haciz islemi yapilirmi ve birde cep telefonu gibi esyalari alabilirlermi

    Yanıtla
    • Avatar of Av. Mehmet Değirmenci

     Evet eve 2 defa icraya gelinebilir. belli bir süresi yok. Hele ilk haciz de kapı açılmamış vs sebeplerle haciz yapılamamışsa 1 gün sonra bile haciz mümkündür. Cep telefonunun da haczi telefon eğer değerli ise mümkün. Malum bazı telefonlar şuan 10 bin TL den fazla. Bu zorunlu eşya sayılamaz

     Yanıtla
 • Avatar of Hatice

  Hergün mesaj atıyorlar bugün hacize gelicez diye insanları korkutmak için hemen ödesinler diyemi yapıyorlar birde internette bazı haberler var artk 3 bin 380 tl altndaki borca haciz gelmeyecek diye ne derece dogru birde yorumunuzda Şu durumda siz tüketici sayılmıyorsunuz bu nedenle alacağın miktarı ne olursa olsun demiştiniz tam olarak anlayamadım

  Yanıtla
 • Avatar of Uğur

  İyi akşamlar Mehmet bey ben annemin evinde oturuyorum müstakbel eşimin maaş hacizi var evlendiğimizde ikametini burada gösterse icra memurları eşyaları haciz edebilirler mi diye soracaktım

  Saygılarımla

  Yanıtla
   • Avatar of Gürkan

    Merhaba Avukat bey, haciz için gelinen evdeki tv farklı bir kişiye aitse ve faturasıda ibraz edilebilir şekilde hazır yanındaysa haciz edilebilir mi?

    Yanıtla
  • Avatar of Xxx

   Mrb 20 yıl öncesinde olan bir bankaya olan borcum yüzünden bir varlık şirketi bana icra mahkemesinde dava açmış uzun süredir çalışmıyorum ve üzerime kayıtlı hiç bir mal varlığı yok.E devletten öğrendim şuanda elime geçen bir tebligat yok ne yapmayıyım. 4 bin liralık bir borç pazarlık yapıp ödemeyin diyende var ne yapacağım eve haciz gelirmi evde babama ait faturalı çamaşır makinası buzdolabı gibi ürünleri götürebilirlermi. Tebligat elime geçince ne yapmam lazım

   Yanıtla
   • Avatar of Av. Mehmet Değirmenci

    borcunuz 20 yıl ÖNCESİNE ait ise zamanaşımı itirazında bulunabilirsiniz. Borcun gerçek tarihi ve devir tarihleri önemlidir. Zamanaşımı itirazında bulunabilirsiniz. Ertelemenin manası yok açıkçası yok. Pazarlık yapıp ödemeyi denemenizde fayda var

    Yanıtla
    • Avatar of selçuk

     bankadan icra haczi ev eşyasını alırlarmı

     Yanıtla
    • Avatar of xxx

     borç tarihi 2002 yeni dosya açılma tarihi ise 2019 tebligat elime yeni ulaştı itiraz etmeyi düşünüyorum.

     Yanıtla
     • Avatar of Av. Mehmet Değirmenci

      Bu 17 yıllık süreçte eğer herhangi bir işlem yapılmamışsa zamanaşımı itirazında bulunun

   • Avatar of Cihan

    Kefil olduğum borçtan dolayı eve hacze geldiler ancak işlem yapmadan evi dolaşıp çıktılar tekrar gelme durumları var mı ne zaman tekrar gelirler

    Yanıtla
 • Avatar of Akın ÇELİK

  Merhaba eşimin kiraladığı ve üzerine kontrat olan eşyalı dublex evde ikametimi gösterdim. Möbleli kiralanan evde haciz olurmu ve evde bulunan eşyalar hepsinden birer adet var tv buzdolabı çamaşır mak gibi sadece evin birinci katında 1 adet ve ikinci katında 1 adet olmak üzere ısınma amaçlı 2 adet klima var aynı eşyadan iki adet var diye de klimalardan biri haciz yapılabilir mi cevabınız için şimdiden teşekkür ederim hayırlı günler

  Yanıtla
  • Avatar of Av. Mehmet Değirmenci

   merhaba. Yaşadığınız yere göre 2 klima da haczedilebilir. Eşyaları kiralanmış olması istihkak iddiacısı açısından güçlü bir delildir ama yine de hacze enge l değil

   Yanıtla
 • Avatar of selçuk

  slm bankaya borcumdan dolayı ev eşyalrını alırlarmı

  Yanıtla
 • Avatar of Deniz Deniz

  İyi akşamlar Mehmet bey verdiğiniz değerli bilgiler için öncelikle teşekkür ederim. Benim sorum şu; Yaklaşık bir yıl önce bir bankadan kredi kullandım ancak krediyi daha çekmeden 3 gün sonra iptal ettirdim. Banka kredi hiç çekilmediği halde 2 bin küsür tl masraf faiz adı altında para talep etti . Base konu meblağı ödedim. Bu hafta ise 2900 tl bu konuyla ilgili icraya verildiğimi bildiren mail ile icraya verildiğimi öğrendim. Tarafıma tebligat yapılmadı muhtarlığa gittim iki hafta önce tebligat muhtarlığa yapılmış itiraz süresi ve mal beyan süresi geçmiş . Şimdi mal beyanında bulunabilirmiyim yada takip etmem gereken yol nedir teşekkürler

  Yanıtla
  • Avatar of Av. Mehmet Değirmenci

   Mal beyanında bulunabilirsiniz. Tebligatı da incelemekte fayda var. Gecikmiş itiraz yada usulsüz tebligat şikayetinde bulunabilirsiniz.

   Yanıtla
 • Avatar of Murat

  Merhaba iyi akşamlar ,
  2 aydır resmi ikamet adresi olarak psikolojik hususlardan dolayı ailemden ayrı bir evde kiracı olarak yaşıyorum ( evi eşyalı tuttum )
  İkamet adresin ailemin adresi olmamasına rağmen ailemin evine haciz işlemi için gidilebilir mi ?

  Eğer gidilirse ailemin ne yapması gerekir ?

  Örneğin resmi ikamet adresimin aile evimden farklı olduğuna dair ikamet belgesini göstermesi icra memurlarının ailemin evine girememesi için yeterli midir?

  Diyelim ki girdiler ev babamın eşyalar ailemin ve lüks bir eşya yok ( sadece 2 adet tv var biri eski biri yeni ) bu durumda işlem yapma hakları bulunmakta mıdır ?

  Son olarak eşyalı tuttuğum kiracı olduğum eve gelinirse bu durumda benim ne yapmam gerekir ?
  Bu evde de sadece 2 tane olarak eski klimalar var .

  Borçlarımdan kaçmıyorum eski bankacıyım ancak bir süredir işsiz olduğum için ödemelerimi gerçekleştiremiyorum .
  Sorularımla ilgili yardımcı olabilirseniz sevinirim.
  Teşekkürler .

  Yanıtla
  • Avatar of Av. Mehmet Değirmenci

   Merhaba Murat Bey.
   İkametgah belgesi gösterseniz bile yeni eve taşınma tarihiniz 2 ay gibi kısa bir süre olduğundan eski evinize gelebilirler. Evdeki eşyalara haciz uygulanabilir. Yeni olan TV ye haciz uygulanabilir. Eşyalar babanıza ait ise babanızın bu haczedilen menkuller bana aittir diyerek varsa faturasını vs sunması gerekir ve istihkak iddiasında bulunması gerekir.
   Aynı şekilde sizin evinize hacze gelindiği zaman da ev sahibinin eşyalarına haciz konulacağı için ev sahibinin itiraz etmesi gerekir

   Yanıtla
 • Avatar of Halil

  Merhaba benim 20000 senetli borcum vardı bunu 15 bin banka yoluyla ödedim 2 bin TL elden verdim alacaklı 20 bin üzerinden seneti içraya vermiş ben itiraz edip dekontlara içra dairesine verdim
  İçra müdürü icraya gelmeyiz dediler
  3ay sonra bana 21 bin liralık icra dairesinden icra muhtırası geldi 3 gün içinde ödeyin diye ne yapmalıyım

  Yanıtla
  • Avatar of Av. Mehmet Değirmenci

   Merhaba. Senet ve çek borçlarında itirazı icra dairesine değil icra mahkemesine yapmalısınız. İtirazı kaçışmışsınız anlaşılan. Bu sebeple takibin iptali davası yada menfi tespit davası açmanız gerekir. Dekontta özellikle senet bilgisi varsa açıklama da davayı kazanmanız mümkün. Avukat yardımı almaktan çekinmeyin bu durumda.

   Yanıtla
  • Avatar of Mehmet

   Kendı adıma ev var ve borclarım cok suan aktof calısıyorum maaşıma mı hacız konur pikonursa ne kadarına kpnur ayrı ayrı 3 bankaya kredı borcumdan dolayı yıksa eve elmi konulur lıtfen acıl bılgı verırmısınız

   Yanıtla
   • Avatar of Av. Mehmet Değirmenci

    hem eve hem de maaşa haciz konulur. Borç miktarı çok ise ev satılır. Ev oturduğunuz ev ise ve tek eviniz varsa haczin kaldırılmasını dava edebilirsiniz. Maaşınızın 4 te birine haciz konulur

    Yanıtla
 • Avatar of Samet

  Merhabalar ben yaklaşık 10 yıldan fazla önce Bi arkadaşımın dükkanını üstüme almıştım o yıllarda tam hatırlamıyorum dükkan adına 5 milyar kredi cekmişiz şirket adına ama şahsıma değil zamanla bu dükkan kapandı yıllar sonra banka özel bir şirkete vermiş borcu almak için ve bu şirket 10 yıldan sonra bana mesajla evinize haciz işlemi olacaktır yazmış aslı nedir özel firmalar bunu yapmaya hakkı varmı banka değil sonucta ve 10 yılı gecmiş

  Yanıtla
 • Avatar of Günay

  Merhaba mehmet bey ablam avm tv almıs annem kefil olmuş ablam ödiyememiş anneme haciz gönder ceklermiş annem emekli evide eşya haciz yapabilirlermi ev annemin evi haciz edebilirlermi maaşa haciz koyabilirlrmi anlaşma yoluna gitmiyor avukat. Ne yapılabilir tşklr

  Yanıtla
  • Avatar of Elif

   Merhaba Mehmet bey ben Yeni evliyim hamile kalınca çalışamadım ve evlenmeden önce kredim vardı çalışamayınca ödeyemedim icralık oldum şuan da ödeyebilecek gücümüz de yok peki eşimin maaşına haciz gelir mi

   Yanıtla
 • Avatar of Günay

  Merhaba mehmet bey ablam avm tv almıs annem kefil olmuş ablam ödiyememiş anneme haciz gönder ceklermiş annem emekli evide eşya haciz yapabilirlermi ev annemin evi haciz edebilirlermi maaşa haciz koyabilirlrmi anlaşma yoluna gitmiyor avukat. Ne yapılabilir tşklr

  Yanıtla
  • Avatar of Av. Mehmet Değirmenci

   Merhaba. Ablanızın aldığı TV sizin evinizde ise O tv dahil annenizin evinde haciz uygulanabilir. Yasal bir engel yok. Avukatın anlaşma yoluna gitmesi gibi bir mecburiyeti yok.

   Yanıtla
 • Avatar of Serkan

  Merhaba Mehmet Bey.Bir mağazadan alışveriş yaptım ve 3 ay ödeyemedim.avukata verilmiş ve e devlette icra takibi görünüyor.İcra takibi görüldükten sonra kaç gün içerisinde eve gelirler?Eve geldikleri gibi direk haciz mi yaparlar?
  Eve herhagibir tebligat gelmedi avukat aradı memurların eve geleceğini söyledi sadece.Avukatla ödeme konusunda anlaşamadık.Paranın büyük bölümünü ödeyeyim kalanını önümüzdeki ay vereyim desem de kabul etmedi.

  Yanıtla
  • Avatar of Av. Mehmet Değirmenci

   Tebligat size ulaştıktan sonra Örnek 7 ödeme emrinde 7 gün, örnek 10 ödeme emrinde 10 gün sonra adresinize hacze gelebilirler.

   Yanıtla
 • Avatar of Yasin

  Merhaba, banka borcumdan dolayı bu gün icra tebligatı yapıldı. Avukat aradı ve ödeme durumumu sordu bende tamamını ödeyemeyeceğimi söyledim. Bana evime geleceklerini ancak haciz için değil tesbit amaçlı olduğunu söyledi. Bu borçtan dolayı benim maaşım harici eşimin maaşınada haciz konulurmu ?

  Yanıtla
 • Avatar of Umut

  Merhaba avukat bey mahkemeyi kaybettim karsi tarafin avukati masraflar icin haciz islemi baslatmiz bende tesadufen uyaptan gordum bana bir evrak gelmedi nasil bir yol izlemeliyim evimiz yok kayinpederimin evei de yasiyoruz…yardimci olursaniz sevinirim

  Yanıtla
 • Avatar of taner

  Merhaba,
  ben 4 bankada kredi ve kredi kartı borcum var ama ben 3 bankayı yapıladırdım ödüyorum ama 1 banka yapılandırmadı. evinize haciz geleceğini söyledi ve benim daha bulunduğun 2 adres daha söyledi oralara gidileceğini söyledi ama ben yaklaşık 8-9 yıldır aynı evde ikamet ediyorum diğer yerlere gerçekten gidecek mi gitsede ben yıllardır orda değilim bir şey yapabilir mi ? birde benim bulunduğum eve geldiğinde benim olmayan ve başkasına ait olan dizüstü bilgisayar var bunu faturasıda var bunu haczedebilir mi ? ve son olarak ilk haciz için keşfe mi geliyorlar yoksa direk haciz için mi geliyorlar. şimdiden tşk ederim.

  Yanıtla
  • Avatar of Av. Mehmet Değirmenci

   Direk hacze gelinir. Keşif diye birşey yoktur. Ayrıca laptop faturası olsa bile haczi mümkün. İkametgah adresiniz ve gerçekte oturduğunuz adrese hacze gidilebilir.

   Yanıtla
 • Avatar of Satılmış

  900 lira icra borcum var vodafone icraya vermis icraya gelirlermi

  Yanıtla
  • Avatar of Av. Mehmet Değirmenci

   Her miktarda borç için icraya gelinse de düşük miktarlı icralarda öncelikle maaşa yada bankaya haciz koymakla da yetinilebiliyor

   Yanıtla
   • Avatar of erhan

    merhabalar. kendi adıma bir market işletiyorum.Kredilerim ve kartlarımdan dolayı icralık olma durumum var. Haciz memurları isyerime geldiklerinde  yasal olarak neleri alabilirler. Dolaplar firmalara ait. Bana ait olan sadece klima,bilgisayar ve barkot sistemi var. Bunlar da işimi devam ettirmem için gerekli olan aletler. Mal  olarak fazla bir malım yok borcun ancak yüzde 20 sini karşılar.Kısa dönemde borcumu ödeyecek gücüm yok.Lütfen bana yardımcı olun bu durumda benden ne alabilirler? tşk ederim..

    Yanıtla
     • Avatar of Gökhan Sarabi

      Merhaba
      Üç bankaya faizi hariç toplam 120 bin borcum var
      2 yıl önce cezaevine girdim. Nisan 2020 yasasından yararlanip çıktım.
      Cezaevindeyken eve haciz gelmiş ama içeriye girmeden gitmis. Üzerime hicbirsey yok. Ev ve eşyalar eşimin. Borcumu ödeyecek durumum yok. Tekrar haciz gelir mi. Gelirse eşimin eşyalarına haciz olur mu. Eşim evlilik sözleşmesi yapalım diyor. Oda olmazsa evlilik butunlugum tehlikede bosanacagini söylüyor. Ne yapabilirim

     • Avatar of Av. Mehmet Değirmenci

      Evlilik sözleşmesi işe yaramaz.
      Tekrar haciz gelme ihtimali her zaman var tabiki. Eşinizin eşyalarından kasıt görüntü ve adet itibariyle kadına ait olduğu belli olan eşyalar haczedilmez. ama koltuk takımı vs gibi eşyalar haczedilebilir.

     • Avatar of Hayri sucu

      Merhabalar,
      Kredi kartımdan alışveriş yaptım ödeyemedim alacakli firma beni aradi 1.300 tl odememi söyledi yoksa icraya vereceğini belirtti. ben emekliyim kirada kardeşlerimle ortak payda evim var. Ordan baska yerde otuyorum.
      İcra bana mi gelir ?
      Yoksa kiradaki eve mi gider ?
      Eğer bu rakamı ödenmezsem bu ev satılır mı ?
      Teşekkürler.

     • Avatar of Av. Mehmet Değirmenci

      Merhaba. İcra bana mı eve mi gelir sorunuz konusunda : ikisine de. İcra sizin adınıza başlasa da hacze oturduğunuz eve gelir. Kastınız tapu ise, sizin adınıza ise gelir.

 • Avatar of Ebru

  Avulat bey merhaba

  16 senelik evliligim ve bundan dogma 2 cocugumuz var ..

  Biz 2 sene once bir trafik kazasi sonrasi borclarin ipin ucunu kacirdik ve artik odeyiyoruz..

  İsimiz geregi baska adres te esyali kiraladigimiz nufusumuzun da o adreste olan bir evde oturuyoruz .

  Esimin adina 1 ev var icinde kiraci var ve bu evi konut kredisi ile almistik daha 6 senesi daha var odemenin..

  Benim borcumdan dolayi kocamin uzerine olan konut kredili eve bir durum olurmu

  Yada suan oturdugumuz. Esyali olarak kiraladigimiz eve geldiklerinde ne gibi bir sey olabilir ev sahibine bu konu hakkinfa bilgi verdik istersen evden cikalim zor durumda kalmayin dedigimizde durust oldugunuz icin tesekkur ederim feyip ben sizi arayacagim dedi aradan zaman gecince aradi hic bir sey olmaz oturmaya devam edin dedi

  Sizin gorusunuze gore bu konuda bir durum olurmu yanitinoz icin simdiden tesekkur ederim

  Yanıtla
  • Avatar of Av. Mehmet Değirmenci

   Sizin borcunuzdan ötürü eşinizin evine haciz konulamaz.
   Oturduğunuz eşyalı ev konusunda ise kira sözleşmesinde eşyalı olduğu yazsa bile alacaklı taraf hacizde ısrarcı olursa haczedilebilir. Aynı eşyadan 2 tane varsa tabi

   Yanıtla
 • Avatar of Onur

  Bizim senetli bir borcumuz var eşya taksidi. Biz taksdimizi tam tutar olmasada aylık ödememizi yapıyoruz. Elemanlar bizi icraya vermeden avukatlık olmadığımız halde biz mevcud evde oturuyormuyuz diye borcunuz gecikmiştir diye eve gelmişler eve icra memuru dışında avukatlık olunmadan bu şekilde gelinmesi yasal mı

  Yanıtla
   • Avatar of Ahmet

    Merhaba kıymetli hocamBenimde banka borcum var eve gelen banka avukatları 1er tane olan ev eşyalarımı yazıp üç gün içinde borç ödenmezse eşyaları alıp depoya kaldıracaklarını söylemişler borç ödeninceye kadar ben evde değildim o sırada böyle bir şey mümkünmüdür acaba cevabınız için şimdiden teşekkür ederim saygılar

    Yanıtla
    • Avatar of Av. Mehmet Değirmenci

     böyle bir şey mümkün değil. Ama haciz yapılmışsa sizin memur muamelesini şikayet etmeniz gerekir haczi kaldırmak için

     Yanıtla
 • Avatar of YAĞMUR ULAŞ

  Avukat bey ben üniversitede kampüste 18 yaşına bir iki ay kala kitap seti için ayaküstü sözleşme imzaladım aynı gece iptal için aradım 15 gün iptal hakkı olmasına rağmen iptal etmediler sözleşmeyi aile evinin adresini sözleşmeye bilerek yanlış vermiştim kitapları almadım hiç bir şekilde elime bir şey geçmedi karşı taraftan ödemek istemedim mahkemeye vereceklerini kat kat fazla ödemek zorunda kalacağımı söylediler 5 ay boyunca almadığım kitapların taksidini ödedim iki aydır ödemiyorum toplamda 1700 liralık bir borç aile evime haciz göndereceklerine dair mesaj atıyorlar sürekli sizin bu durum için görüşünüz ve öneriniz nedir aile evime haciz gelir mi imzaladığımda 18 olmadığım için geçerli olur mu

  Yanıtla
  • Avatar of Arzu

   Bana yazabirsin böyle birşey geçmişti başımdan

   Yanıtla
 • Avatar of abdullah

  Merhaba Mehmet Bey,

  … bankasına 18 bin borcum var avukatlık oldum borç oldu 25 bin. maaş haczi koydular. bunun dışında ödeme planı yaptılar, ama yeni çocuğum oldu eve çocuğa eşime zor yetiyorum o yüzden ödeyemiyorum sürekli baskı yapıyorlar. ödeme planı iptal olacak diye. maaş haczi dışında bir de ev haczi gelir mi ? evdeki bütün eşyalar tekil.Ne yapacağım bilmiyorum.. yardımcı olmanızı rica ediyorum.
  Teşekkürler.

  Yanıtla
 • Avatar of Erman

  Merhaba Avukat bey ;
  Sahis olarak bir vatandas ile aramizda alacak , verecek konusu soz konusu mebla 60.000 Turk Lirasi. Evime Haciz kagidi yolladilar. Evimde Salonda bir oturma grubu , yemek masasi ve tv , 2.oda da bir kose takimi , 3.oda da cocuk odasi , mutfakta buzdolabi , bulasik mak ve bir ufak tv , banyoda da camasir makinasi bulunmaktadir.
  Evimden 2 tv den birini haciz etmekten baska birsey alabilirler mi?

  Yanıtla
   • Avatar of Kudret

    Acil yardım avukat bey babam rahmetli olali 1 sene 3 ay oldu bankadan kredi çekmiş 57 bin bizim haberimiz yok bugün hukuk birosundan avukat aradı toplam 95 bin borcu var dedi borç odenmesse annenizin uzerine olan eve haciz işlemi başlatacağız biz bu parayı oduyemeyiz nasıl bir yol.cizmemiz lazım lütfen yardımcı olurmusunuz mahkemeyemi basvurayim

    Yanıtla
 • Avatar of ahmet

  merhabalar mehmet bey ben kız arkadasım vardı benm için kendı kredi cekti hesabıma attı ama ödemesen de olur dediprasında degil dedi ayrıldık sonra beni icraya vermiş elinde imza yok sadece hesabıma atılan para var bunun için yapacagım birsey var mı tesekkurler

  Yanıtla
 • Avatar of Bsra03

  Iyi günler benim eşimin işleri pandemi nedeniyle sıkıntıya girdi bankalara ve fabrikalara 2milyon borç var.ödüyoruz fakat ödeme miktarları bitirecek kadar değil icra takipleri başlatıldı maaşlara haciz konuldu yaptırdığımız bina var ama içinde oturmuyoruz ondada 2 tane ipotek var bankalardan ve fabrikanın birinden .kiradayım evimde fazladan 2 koltuk takımı var diğerleri normal yaşam şartlarında eşyalar. 2 adet kamyon var di onlarda icrada inşaat halinde arsalı binada sizce haciz durumu nasıl sonuçlanır

  Yanıtla
  • Avatar of Av. Mehmet Değirmenci

   Kamyonlar ve Arsaya zaten haciz konulmuştur. Şahsi olarak da borçlu olması durumunda evde olan koltuk takımı da haczi mümkündür.

   Yanıtla
   • Avatar of Miraç

    Bankadan9 bin TL kredi çektim evin elektriği suyu herşeyi benim üzerime sigortalı bi işe başlarsam eve haciz gelir mi

    Yanıtla
 • Avatar of Caner

  Merhaba uzun zaman önce 60 bin tl kredi çektim bunun bir kısmını ödedim 47 bin tl de tıkandım borc haciz oldu ailemle yaşıyorum üstüme herhangi bir mal yok nasıl bir yol izlemem gerek suan faiziyle birlikte 72 bin tl istiyorlar her gün arıyorlar psikolojim bozuldu yüklü bir peşinat istiyorlar faizi düşürmüyorlar bitik durumdayım

  Yanıtla
  • Avatar of Av. Mehmet Değirmenci

   Merhaba. Anlaşma yoluna gitmeniz gerekir. Yada icra dairesinden en fazla 4 eşit takside böldürüp ilkini peşin verebilirsiniz

   Yanıtla
 • Avatar of Funda

  İyi geceler Mehmet bey,kira borcundan dolayı eve haciz için icra memuru geldi ve hacizlik eşya olmadığını yazdı ve ertesi gün için icra dairesine gidip borç için taahhütte bulunacağımı yazdı ve imzaladık, taksitlendirmek için gideceğim ama taahhütte bulunmadan yapılır mı taksitlendirme ve kağıdı o şekilde imzaladığım için ne yapmam gerekir lütfen cevaplar mısınız çok endişeliyim

  Yanıtla
  • Avatar of Av. Mehmet Değirmenci

   Merhaba Funda hanım. Taksitlendirme yani taahhüt için gitme mecburiyetiniz yok. haciz tutanağında taahhüt vermemişseniz sorun yok. ama ödeme gücünüz varsa elbette taahhüt vermek aynı zamanda İYİDİR

   Yanıtla
 • Avatar of Ayse

  Merhaba benim ev aldığım muteahhide 18 tl borcum var.. 90 bin tl lik sened im kendisinde parca parca verip 18 bin kaldı ama senedimi vermedi bugün yarın diyerek… şimdi ocak 2020 de icraya verdi banada kredi çıkmadı belli bir süre en son 20 bin tl çıktı mart ayında aradimmuteahidi paranı verecem diye ben sana dönecem araya cam diye salladı ..bende onu bekledim icrayı kaldırsın diye şimdide beni aramadın yalan söylüyorsun diye hakaret ediyor… ne yapmam gerekir

  Yanıtla
 • Avatar of Cağatay

  Merhaba Mehmet Bey,
  merak ettiğim birkaç husus var, cevaplayabilirseniz sevinirim.
  Bir adrese hacze gittiniz evde kimse yoktu ve çilingirle kapıyı açtırdınız. Bu girdiğiniz evde ise farzedelim borçlu değil de yakın zamanda taşınmış başka bir kiracı var. Aslında evdeki mallar yeni kiracıya ait. Böylesi bir durumda evde gerçekten borçlunun oturduğuna dair bir araştırma yapılıyor mu, yapılıyor ise nedir? Ya da direkt haczediliyor ve kiracının icra dairesine itiraz mi etmesi gerekiyor? Bunu sormamın sebebi benden evvelki kiracı, sürekli tebligat geliyor kapıya asılıyor, üstünde icra dairesi yazıyor. Bende hep işyerindeyim, eskiden şehir dışına daha çok çıkıyordum ama yine de genelde hep uzaktayım, eve yetişmem mümkün olmaz diye tahmin ediyorum.
  İkinci sorum ise şu:
  Anlayabildiğim kadarı ile eve gelen hacizlerde kaldırılabilecek mallarda bir sınır var. Ayrıca mal kaldırılınca da bir depoya konuluyor, arabaların çekicilerle çekildiği otoparklar gibi ve bu depolara da kira ödeniyor diye biliyorum. Yüklü miktar borçlarda evlere haciz uygulamasının sebebi nedir bu durumda. Alınabilecek paranın olabildiğince tahsili mi yoksa burda maksat özellikle rahatsızlık verip ödeme almak olabilir mi?

  Yanıtla
  • Avatar of Av. Mehmet Değirmenci

   İcra takibi başlatıldığında borçlunun resmi adresi orasıysa ve hacize geldiklerinde evde kimse yoksa yada var olmakla birlikte borçlu dışında başak bir şahıs varsa EV İÇİN KONUŞURSAK; genelde yüzde 80i tamam diyip gider. Yüzdfe 20 si ise araştırmaya çalışır. Örneğin evrak bakmaya çalışır, Kira sözleşmesi ister, Mal sahibi ile görüşmek ister faturalara bakmak ister.
   2. olaraksa Borç yüklü ise ve eşyaların büyük bir değeri yoksa ve buna rağmen haciz yapılıyorsa elbette borçluyu ödeme yapmaya zorlamak için yapılıyor diyebiliriz.

   Yanıtla
 • Avatar of CAHİT

  Mehmet Bey Merhaba ,

  Sizden icra takibi hakkında bi kaç sorum olacak cevaplarsanız sevinirim

  1-Bankaya 100.000 tl lik borcum var ve icralık oldum banka eve hacze geleceklerini söylediler ama evdeki otuma grubu ,tv , buzdolabı gibi eşyalar eşimin adına eve hacze geldiklerinde ev eşyalarını haczedebilirlermi ,
  2- Şuan hacizlik olduğumdan dolayı başka alacaklılarımı mahkemeye verdim mahkeme sonuçlanıp haklı olduğumu öngörürse bana borçlu olan kişiden alacağım paraya haciz konulurmu davayı kazandığımdan haberdar olup paraya el koyarlarmı.
  Bilgilerinize Sunarım .

  Saygılarımla

  Yanıtla
 • Avatar of can

  Merhabalar ,
  yazınızı sonuna kadar okudum.
  Benim sormak istediğim haciz işleminde icra memuru veya avukat çalıştığım iş yerine gelip yetkili insanlarla veya telefon ile görüşebilirmi.?Sadece maaşımın 4/1 icra uygulama dışında bir işlem yapılırmı.?

  Yanıtla
  • Avatar of Av. Mehmet Değirmenci

   Hayır gelip böyle bir konuşma yapmasının bir anlamı yok. Dediğiniz gibi maaşınıza haciz konulur. Yalnız orada ki maaşınız göstermelik ise yani gerçekte orayı yöneten siz iseniz ve bunu biliyorlarsa hacize bile gelebilirler

   Yanıtla
 • Avatar of Bilal Onmaz

  Merhaba Mehmet Bey kardesimi banka icraya vermis. pandemi donemi iş de bulamadi uzerine hicbirseyi yok. benim evimde ikamet ediyor. eve haciz ilami gelmeden maasli bir ise girerse eve haciz durumu kalkip maas hacizi olarak mi alinir axaba

  Yanıtla
  • Avatar of Av. Mehmet Değirmenci

   hem maaş haczi hemde fiili haciz mümkün ama yüksek bir borç olmadıkça maaş haczi ile yetineceklerini düşünüyorum

   Yanıtla
 • Avatar of ahmet

  Mehmet Bey Günaydın ,

  Geçmişte çalışmış olduğum şirketteyken maaşımdan maaş haczi kesiliyordu fakat işveren beni, haksız yere işten çıkardığından mesai ve tazminat haklarımı ödememişti bende bu sebepten işyerine dava açtım davayı kazandığımda alacağım tazminat ve mesai ücretlerimi icrayamı yatıracaklar konu hakkında yardımlarınızı beklerim.

  Yanıtla
  • Avatar of Av. Mehmet Değirmenci

   Merhaba davayı kazandığınız zaman direk size yatırırlarsa sorun olmaz. Fakat yatırmazlarsa icra takibi yapmak zorundasınız. Bu durumda dahi parayı icra dosyasına yatırmazlar da size öderlerse yine sorun olmaz. Karşı taraf icra dosyanızdaki alacağınıza haciz koymadıkça para icra dosyasına yatsa bile sorun olmaz

   Yanıtla
   • Avatar of ahmet

    mehmet bey günaydın ,

    cevabınız için teşekkür ederim , icra dosyama haciz koydular farzedelim kazandığım dava mesai ücretlerim olduğu için mesai ücretlerine haciz konulmaz die okumuştum haciz koyarlarmı konu hakkında yardımcı olabilirmisiniz .

    Yanıtla
  • Avatar of Ekrem

   Merhabalar, çeyizci kanalından 1 ad. Teknolojik ürün aldım 2018 yılında bugün itibariyle ana borç 3600 avukatlık ücretiyle 7500 eğerki bugün ödeme yapmaz isem 17500 tl olcağını dile getirdiler eve icra memuru göndericeklerini belirttiler bugün için. Ben avukatlık ücreti ile ekmkln 7500 tl yi 1500 olarak bugün ön ödeme yapmak istediğimi belirttim dinlemediler . Bunun üzerine nüfüsuna kayıtlı olduğum köyümdek soy adım uyan herkese bnm adıma evime icra kaldırıcaz hapise atıcaz diye mesaj atıp aramışlar tüm köy hanesi akrabalar beni arıyor. Ben öncelikle borcun tamamını ödeyeceğim . Sormak istediğim şudur bu tüm köy halkıma mesaj attığı için hapistir hacizdir ne yapabilirim en hızlı şekilde dava açmak istiyorum şuan maddi gücüm var sırf bu mesajdan ötürü kredi çektim borcu ödeyip firma avukatlık firması hakkında dava açmak istiyorum.

   Yanıtla
 • Avatar of Doğan

  20 Yasındayım bankaya 9 bin civarı borcum var . Üzerime kayıtlı sigortam maaşım hiçbir eşyam Yok . Ailemle yaşıyorum pandemiden dolayı iş olmadıgı icin ödeyemiyorum. Birşey alabilirler mi ?

  Yanıtla
   • Avatar of Caner

    Merhaba, ben annem ve babam a ait evde , eşim be çocuklarım ilke yaşıyordum 2 sene önce yurt dışına taşındım ama mernis adresimi sildirmedim, bankaya 90 bin, 10 bin be 16 bin ayrı ayrı borcum vardı ve icraya verdiler , babam mermis i sildirmeye çalışıyor ancak henüz silinmemiş , babam ile aramız kötü bu borcu bıraktığım için , acaba babam açım evine hacze gidebilirler mi ? Babam hiçbir tebligat almadı ama Tk 21 e yada 35 egöre muhtemelen tebliğ yapacaklar yapacaklar , annem ve babam yaşlı insanlar , bende borcu ancak 2 sene sonra falan ödeyebileceğim , babamın emekli maaş I üzerine haciz konur mu ? Ev eşyasını alırlar mı borç düşük diye ? Şimdiden teşekkür ediyorum..

    Yanıtla
    • Avatar of Av. Mehmet Değirmenci

     Emekli maaşı üzerine haciz konulmaz fakat eve hacze engel durum yok. Yurtdışında olduğunuz için gecikmiş itiraz da bulunabilirsiniz

     Yanıtla
 • Avatar of Deniz

  Merhaba.. Eski Eşimin batan işi nedeniyle kendi üzerime 3 adet çektiğim krediden ve eşiminin şirketinin çektiği kredilere şahsi kefilligimden dolayı maaşımda haciz var. 4 adet 50bin TL her biri dosya var. Eşimden uzun zaman önce ayrıldım ve benim ve kızımın bir ikamet hala yok.. Ailemin yanında olduğum için. Ancak şimdi kızımla bır eve kiraya çıkmak istiyorum ve icralar maasimdayken eve gelir mi.. Gelse bile ben calisiyorum. Habersiz mi gelirler.. Herşey den 1 tane var yaşamak için.. Eşya almadılar diyelim ama her davadan dolayı sürekli sürekli gelirlermi evime.. Zorla girerler mi.. Gittikten sonra sık sık gelir mi icra memurları acaba

  Yanıtla
  • Avatar of Av. Mehmet Değirmenci

   Sorduğunuz tüm soruların cevabı evet. Kısa özet geçersek evet gelebilirler. Maaşta haciz varken de gelebilirler. Habersiz gelirler zaten. Zorla girme hakları var

   Yanıtla
 • Avatar of İhsan

  Öncelikle merhabalar Mehmet bey Bi konu hakkında bilgi almak istiyorum. Yaklaşık 3 yıl önce bir avm den yapmış olguğum alışverişten dolayı icralık oldum dosyamı bir hukuk bürosuna devrettiler ana borç 2350 TL beni geçen yıl aradılar 4600 dediler bir iki gün önce de aradılar 9600 dediler ben abimin evinde yaşıyorum oda kirada oturuyor kira sözleşmesi onun adına ikametgahım burada olduğu için ev eşyalarına haciz uygulanabilir mi eşyalardan ikişer tane var ama benim adıma değil ev kira ve abimin adına sözleşme yapılı teşekkürler

  Yanıtla
   • Avatar of Goksu sayar

    Eski eşim altınlarım için bna 200 binlik senet verdi ama sözleşme olmadi sadece imzası var menfi tespit açmış borcunu ispatlasın diye altınlarımı ona verdiğime şahidim var ama altın resimleri yok düğün takıları yari vidyosu var sadece.. 10 bilezik 5li ceyrekli altın bileklik künye küpeler yüzükler şahidim var bunlar haric artı düğün takı vidyom var senedi altinlar icin verdigine bir kiside sahit. Menfi tespiti kazanirmiyim… Ne ypmam gerekir

    Yanıtla
    • Avatar of Av. Mehmet Değirmenci

     Burdan davayı kazanıp kazanamayacağınızı söylemek zor. Yalnız aynı durum bir müvekkilimde de var. Karşı taraf açtığı davayı kaybetti.

     Yanıtla
 • Avatar of Sedef

  Merhaba benim Türkcell fnansa borcum var 2300 den 4500 falan çıkmış geleceklerini ve evde istediği şeyleri alacaklarını söylediler evde herseyde 1 adet var tv dolap falan gelip alabilirler mi

  Yanıtla
   • Avatar of Sedef

    Kural neyse o olur derken yani evde herseyden bi tane var buzdolabını çamaşır makinesini alabilirler mi öyle dediler de kamyon ile gelir buzdolabı çamaşır makinasını alabiliriz falan dediler

    Yanıtla
    • Avatar of Av. Mehmet Değirmenci

     Borcunuzun sebebi bizzat buzdolabı çamaşır makinesi gibi şeyler olmadıkça bunlar haczedilmez. Muvafakat gösterirseniz başka.

     Yanıtla
 • Avatar of Sedef

  Aradılar kamyon ve polis ile gelip bulaşık makinesini alabiliriz bulaşıkları elinizle bile yıkarsınız dedi çamaşırı da alırız onlarda elle yıkanır Aygazıda alıcaz tüp var ama tv bırakırız dediler annemde tedirgin oldu gerçekten alma ihtimali varmı bulaşık çamaşır Aygaz’ı falan

  Yanıtla
  • Avatar of Şehmanur

   İyi günler Perşembe günü mesaj atıp pazartesi haciz memuru evinize gelicek evde olun diye mesaj geldi anneme eğer Perşembe yatirirsam 4900 egerki pazartesi eve gelirlerse dosya masrafı ile 8000 oluyomus ve benim evimde yeni bosandigim için cift kişilik yatak odası bı çekyat bide buzdolabı başkada bsey yok

   Yanıtla
   • Avatar of Av. Mehmet Değirmenci

    Böyle bir kapak hesabı olmaz. İndirim yapılmıyorsa 4900 8000 olmaz. 2. Olarak da anlattıklarınıza bakarak söylüyorum evde haczedilecek bir şey yok

    Yanıtla
  • Avatar of Serhat

   Merhaba Mehmet bey,mobilya avm den aldığım yatak odasına polis eşliğinde gelinip aldığım yatak odası takımına haciz işlemi yapıldı bu yasalmıdır? Zira sizin söylediğiniz gibi 2 şer tane varsa biri alınır ve yine yargıtayda emsalleşmiş karar var yatak odası haczedilmez diye. Teşekkürler

   Yanıtla
 • Avatar of Sedef

  Teşekkür ederim bilgi için ama anneme telefonda buz dolabını çamaşır makinaları alınabilir bişey bulamazsak onları alırız dediler yani evde herseyde 1 adet var alma imkanları var mu cidden sadece bunu merak ediyorum kamyon ve polis ile gelip alıyoruz dediler

  Yanıtla
 • Avatar of Zeynep sayar

  150 binlik borçum faziyle 170 olmus borcum cok oldugu icin maasin 4de birine mi yoksa daha fazlasinami el konur fazla borcdan dolayo 4 de 3 yada 2 kesintiyiicra memuru taktir edermi.. yatakodasi cocuk odasi canli değerli hayvan akvaryum evdeki degerli evrak senedine bazaya çocuk odasına el konulurmu yatak odasında lüzumlu eşyalara girer mi. Menfi tespisi açtıysam kaç tl ödemem gerekir icranın durması için 170 olarakmi yoksa 150 olarakmi ödeme 30 bin mi yoksa 34 bin mi gerekir icrayı durdurmam icin

  Yanıtla
  • Avatar of Av. Mehmet Değirmenci

   menfi tespit davasına konu borcun tamamını yatırarak tedbir kararı aldırabilirsiniz. evde bahsettiğiniz eşyaların çoğu lüzumlu değil. Bu sebeple çoğunun haczi mümkündür. ama baza çocuk odası gibi şeyler haczedilmez. Bunlar lüzumlu eşyalar

   Yanıtla
 • Avatar of Ahmet

  Eylul ayinda disarda alkol alirken hem maske cezaso hemde alkoldem dolayi 392 tl ceza yedim toplam 1300 tl covari maskeyle birlikte cezam ivd ye girilmis ama eve tebligat gelmedi cezayi taksitlendirme sansim var mi yoksa odemem mumkun degil 20 yasimdayim maasim ya da banka hesabimda para yok icra icim aile evime gelebilirler mi 1 sene icinde odeyebilirim

  Yanıtla
   • Avatar of Ömer

    Öncelikle İyi akşamlar diliyorum bu soruma cevap verirseniz çok sevinirim. Oturduğumuz ev dayımın üzerine biz kiracı olarak görünüyoruz elektrik su falan benim adıma kayıtlı babamın adına icra var ve eve geleceklerini söylediler gelip eşyaları yazabilirler mi yoksa sorumlusu biz degil o oldugu için yazamazlar mı anlatabildeysem ne âlâ iyi akşamlar
    tekrardan.

    Yanıtla
 • Avatar of Mustafa

  Bugun avukatlik burosundan arAdilar norcunuzu bugun odemesseniz eve hacizze gelecek kamuda kadrolu çalişanim maşim varken neden eve geliyolar anlamadim

  Yanıtla
  • Avatar of osman

   Mustafa bey merhaba bende kamu çalışanıyım. Borcunuz ne kadardı da maaş haczi yetmedi. Bende malesef aynı duruma düşmeye çok yakınım.

   Yanıtla
 • Avatar of Ayşe

  Eşimde bende çalışmıyorum malesef pandemi bizi mahvetti 8500 lira borcum var. Odeyemiyrm. Evimde çok eşya da yok. Hapse girermiym

  Yanıtla
  • Avatar of Fırat

   Avukat bey merhaba, hukuk bürosu evime aynı borçtan dolayı 3. Defa icra memuru yollayıp eşyaları kontrol ettirdi bu durumun belli bir limiti var mı yoksa devamlı icra memuru evime yollanabilir mi ? Icra memuru geldiğin de masraflar size yansıtılıyor diye bilgi aktarmıştı. Bilgileriniz için şimdiden çok teşekkür ederim. Iyi çalışmalar

   Yanıtla
   • Avatar of Av. Mehmet Değirmenci

    Evet. İcra memuru her geldiğinde ortalama 300 TL civarı bir ücret size yansıtılır yani borca eklenir. Eve hacze gelmenin bir sınırı olmasa da örneğin ayda 3 kez gelmesi artık halkın kötüye kullanılmasıdır

    Yanıtla
  • Avatar of Abdullah

   Slm benim on bin TL borcumu yirmi yedi bin TL olarak avukat ve icra memurları eve gelip eşime imza atirmislar asyalarimi yazmışlar benim imzam olmadan nasıl eşyalarına el koyacaklar anlaşmaya gitmek istediğim halde ödemede indirim yapmadılar bu nasıl olacak asıl borçlu benim eşim deyil

   Yanıtla
 • Avatar of Ali

  Oncelikle merhaba mehmet bey borcumdan dolayi iki ay odememe ragmen icraya verildim beyaz esya satan bi firmadan sahis firma is yerime maas haczi gonderdigi halde birde evime haciz gondermis boyle birsey mumkunmu

  Yanıtla
  • Avatar of Av. Mehmet Değirmenci

   Genelde kullanıcılar hep soruları son raddeye gelinceye kadar sormuyor. Örnek de olduğu gibi maaş haczi gönderilmişse takip kesinleşmiştir. Bu sebeple hacize gelmeleri de normal. Ama, borcunuz yokken icraya verildiyseniz dava açabilirsiniz

   Yanıtla
 • Avatar of Deniz

  Selamün aleyküm benim 3 bankaya 1
  400 bin borcum var ödüyeöiyorum annemle tek yaşıyorum bazen zaman zaman günlük ev temizliğine gidiyorum annem szofreni hastası ve birçok kronik rahatsızlığı da var ben yokken haciz memuru çilingirle kapsyı açsrtrırsa annem onlara saldırmaya çalışır onların tavrı ne olur ve yatta böyle gizlice kilit açılmamasına bir yerlere konumumu anlata bilirmiyim lütfen bu konuda beni aydınlatın saygılarımla

  Yanıtla
  • Avatar of Av. Mehmet Değirmenci

   annenizin durumu için öncelikle geçmiş olsun. Kapıyı açtıklarında anneniz saldırırsa polis çağırabilirler. Fakat bu konuda derdinizi anlatabileceğiniz bir mercii yok ne yazık ki.

   Yanıtla
 • Avatar of rüzgar

  Mehmet Bey Merhaba ,

  Benim sorum şu ,
  bankalara 150.000 tl borcum var ve hacizlik oldum aynı zamanda toki 2+1 başvurusunda bulundum ve asıl sahibi olarak kura çıktı bana toki ön ödemesinide yaptım ve taksit olarak ödemeye başlıyacam tokiden çıkan eve haciz işlemi uygularlarmı başlarlarsa taksit bitiminden sonramı başlarlar süreç nasıl işliyor

  Saygılarımla

  Yanıtla
 • Avatar of Ahmet

  Merhaba maaşım 4/1 sigorta şirketi tarafından hacizli bordo AVM merkezinden alışveriş yapmıştım ikametkah adresim ailemin babam annemin adresine kayıtlı hicbiseyde bana ait değil ev hacizine gelip bişiler alma ihtimalleri varmı yoksa maaşıma haciz için sıraya mi girerler

  Yanıtla
 • Avatar of Arzu

  Merhabalar vefat eden babamin bi miktar borcundan dolayı varlık yönetim şirketinden sürekli arayip mesaj atıyorlar haciz gelecek diye sormak istediğim biz 6 kardeş olmamıza rağmen sadece beni arıyorlar diğerlerini neden aramıyorlar anlamış değilim bu durumda evime haciz gelir mi babamın borcundan dolayı

  Yanıtla
  • Avatar of Av. Mehmet Değirmenci

   Mirası red etmediyseniz gelebilir. Ayrıca tüm kardeşler eğer henüz miras paylaşılmamışsa müştereken ve müteselsilen sorumludur ama hukuk bürosu elbette kimden alabileceğini düşünür ise ona yönelecektir

   Yanıtla
   • Avatar of Kudret

    Acil yardım avukat bey babam rahmetli olali 1 sene 3 ay oldu bankadan kredi çekmiş 57 bin bizim haberimiz yok bugün hukuk birosundan avukat aradı toplam 95 bin borcu var dedi borç odenmesse annenizin uzerine olan eve haciz işlemi başlatacağız biz bu parayı oduyemeyiz nasıl bir yol.cizmemiz lazım lütfen yardımcı olurmusunuz mahkemeyemi basvurayim

    Yanıtla
    • Avatar of Av. Mehmet Değirmenci

     eğer mirası red etmediyseniz ve babanız borca batık durumdaysa otomatik olarak mirası red etmiş sayılırsınız. buna dair girişimleri şimdiden başlatmakta fayda var

     Yanıtla
  • Avatar of Soner

   Maaşım var memurum 650 TL Turkcell faturamdan dolayı eve haciz göndereceğiz diye hukuk bürosundan aradılar yarın evde olun şeklinde boyle birsey mümkün mü birde ödeme emri var ama tebligat gelmedi bilgi verirseniz sevinirim

   Yanıtla
   • Avatar of Av. Mehmet Değirmenci

    Tebligat muhtara yapılmış olabilir. Vatandaş portal dan dosyanızı kontrol edin. Öbür türlü tebligat gelmeden hacize gelinmeyeceği gibi 650 TL için maaş haczi göndermek varken hacze niye geleceğiz derler anlamıyorum

    Yanıtla
 • Avatar of Aşkın

  Merhaba benimde size bir sorum olacak ben 2017 yılında özel bir bankadan 45 bin TL kredi aldım geri ödeyemedim avukata düştüm maaşıma haciz geldi oradan kesiliyor aynı zamanda evlendim evim değişti ama avukatta olan adresim hâlâ annem ve babamın evi eve haciz işlemine gelecek olurlarsa annem ve babamın evine mi gelirler? Birde bu borç katlanarak 93 bine ulaşmış yinede eve hacize gelirler mi?

  Yanıtla
 • Avatar of Ercan

  Avukat bey merhaba bisey sorcam benim icra borcum vardi 40 bin tl ödedim sonra 2 bin tl lik icra borcum vardi onuda ödedim gecen hafta simdi ben kredi karti kullanabilir miyim? 1 yıl.beklemem gerekiyor mu ? Şimdiden çok teşekkürler

  Yanıtla
  • Avatar of Kadir

   Merhaba 5 bn tl pandemi kredisi vekmistim 1 taksiti odedim diger aylari odeyemiyorum annemle yasiyorum annem emekli ben ise calismiyorum yas 25 eve haciz gelirse annemin maasi olsun veya esyalari olsun bir durum olabilir mi ?

   Yanıtla
 • Avatar of Ahmet Keser

  Ocak 2020 de epilasyon kliniğine gittim. 800 tl dediler bi kaç seans için. düşünürüm dedim sonrasında deneme amaçlı tek seans alın 150tl den dediler tamam dedim okumadan imza attım ah eşşek kafam imza attığım şey 800 tl lik sözleşmeymiş ve bunu 2 3 gün sonra sözleşmeye bakınca fark ettim. 2 3 gün sonra sadece bir kere aradılar ne zaman gelceksiniz diye bu aralar meşgulüm daha sonra dedim sonrasında beni ne kimse aradı nede ben onları aradım araya pandemide girdi yoğunlukta vardı benim aklıma gelmedi vs vs. eylül ayında aradılar borcunuz var diye ödemesseniz avukata gidicez diye vs. anlattım durumu 150 tl deyip 800 e imza attırıyorsunuz diye vs. tartışmalı şekilde konu kapandı ve 2 gün önce bu sefer hukuk bürosundan arandım bi kaç kere ödemesseniz icra takibi başlayacak diye. Tek bir seans bile gitmedim asla hizmet almadım icra takibi yapabilirler mi 800 tl için ? ve kandırdılar resmen bende iş yorgunluğundan okumadan imza attım 150 tl sadece tek seans dediğine inandım birşey yapabilirler mi özellikle ev haczi gibi ?asla hizmet yok sadece dandik bi sözleşmede imzam ve tc kimlik no var ev haczi falan yapabilirler mi ?

  Yanıtla
 • Avatar of Ahmet keser

  Ocak 2020 de epilasyoncuya gittim (kaliteli büyük bir yer değil bir dairede epilasyoncu hatta farklı büyük markadan özenmişler ismini) Çoklu seans 800 tl dediler düşünürüm diyip çıkacakken tek seans verelim denemelik 150 tl den iyi dedim ozaman verdim tc yi imzayıda attım derken ah be dikkatsizlik. imzaladığım sözleşme 800 tl lik sözleşmeymiş iş yorgunluğundan farketmedim 150tl ve tek seans dediğine inanıp imzalamışım çok sonradan farkettim. (dandirik bi sözleşme tarih tc falan çok kötü yazılmış okunmuyor düzgünce) 3.gün falan aradılar ne zaman geliceksiniz diye ertelettim sonra arayan olmadı zaten araya yoğunluklar pandemi falan girdi benim aklımdan çıkmış arayanda olmadı. taa eylül 2020 de aradılar ödeme yapmazsanız avukata gidicez diye (hizmet yok asla kesinlikle tek seans bile gitmedim epilasyona kesinlikle) durumu anlattım çalışananız bana farklı şeye imza attırdı gibisinden yok öyle şey dediler tartışmalı şekilde bitti konu yine birşey olmadı ve geçen hafta yani tam 1 sene sonra hukuk bürosundan arandım icra takibi tehditiyle sizce hizmet görmediğim dandik okunmayan bi sözleşme imzasıyla hacize gelebilirler mi 800 tl için ?

  Yanıtla
   • Avatar of Ahmet keser

    Peki itiraz edip takibi (hizmet yok) diye durdurduktan sonra bir şey yapabilirler mi senet borcu değil asla borç değil sadece bi sözleşme ve inanın hiç gerçekçi bir sözleşme değil çünkü büyük kaliteli bir yer değil bana kalırsa merdiven altı denilecek bir yer isimleri bile başka büyük bir firmadan özenilmiş asla hizmet görmedim tek bir seans bile imza attıktan sonra bir daha ayak basmadım oraya

    Yanıtla
   • Avatar of Ahmet keser

    Aynen öyle kime sorsam da aynı şekilde diyor ve ispatlayamazlar hizmet falan yok sadece bi sözleşme kağıdı var başkada hiç bir şey yok (aynı sözleşme bendede var) 🙂 çok sağolun teşekkür ederim yardımınız için.

    Yanıtla
 • Avatar of Ömer

  Öncelikle kolay gelsin iyi çalışmalar. Alacaklı tarafa 200 bin tl ve faizle gitgide artan bir borcumuz var. Bu maaşımdan kesiliyor her ay 4/1 şeklinde. Ve icra memurları yarın geleceklerini söylediler. Evde laptop, kulak üstü kulaklık, gitar, biri tüplü olmak üzere iki televizyon, buzdolabı,derin dondurucu var burdaki eşyalardan hangileri haczedilebilir

  Yanıtla
  • Avatar of Av. Mehmet Değirmenci

   Seçerek şu haczedilir demek doğru değil. Bu şekilde bakmayın. ZORUNLU EŞYALARDAN birden fazla olan TV ve diğer zorunlu olmayan eşyalar haczedilir. Diğerleri zorunlu eşya değil

   Yanıtla
 • Avatar of MERT N.

  merhaba avukat bey oncelikle zaman ayırıp sorularımızı yanıtladığınız için çok teşekkür ederim herkez adına benım sorum şu erkek kardeşim askerde şuan gıtmeden once eve ınternet bağlatmıştı askere gıdınce odeyemedi annem ve bır kız kardeşim kalıyo şuan evde sadece kız kardeşim okuyo annem de sadece rahmetli babamdan emekli maaşı alıyor odeme noktasına gıttıgımızde borcu yoktur dıye goruluyordu ama bugün arayıp 3800 tl borcunuz var gun ıcınde 1800 tl yatırmazsanız eve haciz gelecek denildi bu durumda ne yapılmalı ınternet erkek kardeşimin üstüne ve şuan askerde boyle bişe talep edebilirlermi acaba annemin maaşı 1300 tl ve kirada oturuyo cevaplarsanız çok memnun oluruz.

  Yanıtla
  • Avatar of Av. Mehmet Değirmenci

   Haciz gelmesine engel bir durum yok. Sonuçta askerde olduğu bilinmez başta. Ama ondan önce tebliğ yapılması gerekir. İkametini aldırın evden eğer askerlikten ötürü alınmadıysa

   Yanıtla
   • Avatar of Mine t.

    Öncelikle selamlar ilginiz için ayrıca teşekkür ederim.
    Biz eşimle evlenirken mobilyaları bir mağazadan aldık esnaf diyelim. Toplamda 22 bin falan tuttu bunun 4 bini senet diğer kısmı nakit ödendi. Senet eşimin babasının üzerine şu an ödeme durumları hiç bir şekilde yok. Eşime bu sabah mesaj geldi borcunuzu ödemezseniz aldığınız mobilyalara haciz gelicek diye böyle bişeu olabilir mi? Evde değerli eşya pc ses sistemi hiç bir şey yok yalnızca lüzumlu eşyalar o kadar yalnız 1er tane

    Yanıtla
    • Avatar of Av. Mehmet Değirmenci

     Senet sebepten mücerrettir. Yani senet borçtan bağımsızdır. Senedin mobilya alışverişinden verildiği ispatlanmadıkça mobilyalara haciz konulamaz.

     Yanıtla
 • Avatar of Cemile

  Evime icra geldi 1 ay oluyo 2 koltuk takımından biri alındı bu süreçten sonra başka bisey çıkartırlarmi başka hangi süreçlerle karşılaşacam

  Yanıtla
  • Avatar of Av. Mehmet Değirmenci

   Tekrar gelme ihtimali var. Geldiklerinde birşey bulamaz iseler giderler. 6 ay içinde satış istenmez ise haciz düşer

   Yanıtla
 • Avatar of Sevgi

  Merhaba iyi günler
  Benim fatura borcum olarak 1750 tl borcum var eve haciz gelcek mesajı geldi bana 1750 tl için eve haciz gelir mi

  Yanıtla
 • Avatar of Mark spenser

  Merhabalar avukat bey ben asgari ücret ile çalışıyorum. 4 bankaya yaklaşık 160 bin tl kredi kredi kartı ve ek hesap borcum var. Çoğunun hiç bir taksidini dahi ödeyemedim.odeyecek durum malesef yok .beni gercekten çok aşan bir borc oldu .ustume herhangi bir mal varlığı yok .kiradayim bütün ev esyasinda 1 tane var .ancak eşimin evlenirken ona aldığım altınları var .icra memurları ona haciz koyar mi acaba .tesekkur ederim.

  Yanıtla
 • Avatar of Acar

  Merhaba
  Benim elektrik idaresine borcum vardi hacizlik olduk eve icraya gelecklerini telefonla soylediler yanliz elime herhqngi tebligat gelmedi
  Uyap dan baktim herhangi bi haciz karari da yok cikmamis tebligatsiz eve hacize gelirlermi

  Yanıtla
 • Avatar of Gözde

  Merhaba Merhaba bugün Evkur dan icra kağıdı geldi. E devlette gözüküyor. Borcum 3900 lira civarı. Ama bu pandemiden dolayı işten çıktığım için peşin ödeme imkanım yok. Bunu nasıl taksitlendirebilirim. Bu icrayi nasıl durdurabilirim. Cevap yazarsanız sevinirim.

  Yanıtla
 • Avatar of Emre

  Merhaba avukat bey bir alışveriş merkezinden kefilli telefon aldım işsiz kaldım oduyemedim şimdi avukat kefilin ailesini rahatsız edip duruyor benide aynis şekilde muhattabj benken ailemi arıyor ve bizim aile huzurumuzu bozdu bana eşya hacizi çıkardı ne yapmam gerekiyor

  Yanıtla
  • Avatar of Av. Mehmet Değirmenci

   Eşya hacizi çıkardı derken ne demek istiyorsunuz. Haciz başlattı ise itiraz hakkınız olduğu gibi ailenizi aramasından ötürü şikayet hakkınız da vardır. Bir avukata danışmanız da fayda var

   Yanıtla
   • Avatar of yücel

    Merhabalar bı mağazadan senetle telefon aldım ve şuan ödeyemediği için haciz kağıdı geldi 10 gün içinde odenmesse haciz oluncagi yazılı yeni sigortali ise basladim üç ay şimdi sorum şu eve haciz gelirmi yoksa ilk önce maaşıma mi haciz konur benim tercihim 2 numara sonucda bu borç bisekilde ödenecek maaşıma haciz konması daha iyi sizce hangisi uygulanır teşekkürler

    Yanıtla
    • Avatar of Zülal

     Merhaba eşimin kredi borcu var 100 milyar evde bir klima bir plazma tv ve her eşyadan bir tane var hangisini alırlar acaba ev babamın üstüne ikamegahı görünüyor eşimin ama borc yüzünden eve gelmiyor konuşmuyoruz genede eşyalarım gidermi bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler

     Yanıtla
    • Avatar of Ahmet

     Merhaba avukat bey kaybettigim bir dava için 120 bin avukatlık ücreti icrası geldi bir ev var üstümde 350 bin lira civarında , süreç nasıl işliyor tek ev itirazında bulunacağım eğer onu da kaybedersem ev icrada satılıp borç mu ödenir yoksa eve de gelip eşyaları götürürler mi ?

     Yanıtla
 • Avatar of Rabia

  Merhaba mehmet bey. Esim yurtdisi vatandasi ve yaklasik 2 aydir baska bi ulkede cezaevinde ama girmeden once bi ev icun senetli olarak ev alma anlasmasi yapildi bende imza atmistim ama basina boyle bi durum gelince odeme yapamadi karsi tarafta zarara ugradigini beyan edip senedi icraya vermiş ben calismiyorum herhangi bi gelirimiz yok fakat oturdugumuz ev esimin adina suan kendisine ulasamadiklari icin dun avukat ve bi gorevli geldi eve bakildi bende imza attigim icin bende borclu gorunuyorum suan peki evimle ilgili esyalarimi alma veya evimizi hemen mahkeme yoluyla herhangi bisey yaptirma durumlari olabilir mi evimde 2 tane ayni esyada yok hatta koltuk takimim bile yok 2 kanepem var ama avukat bayan bana cekmecelerinizi bile acip bakabilirim hatta parmaginizdaki yuzugu bile alirim diye tehdit vari ve tedirgin edici konustu cocugumun yaninda hakki varmi boyle konusmaya ve boyle bisey yapmaya lutfen bi bilgi verin iyi niyet olarak bi miktar odeme istiyor ama onuda odeyemem suanda napabilirim. Tesekkurler simdiden.

  Yanıtla
  • Avatar of Av. Mehmet Değirmenci

   Evet çekmeceler incelenebilir. Fakat bunu avukat değil icra memuru yapar. Eşinize büyük ihtimalle tebligat yapılamadığı için evi satmak gibi bir durum şuan için olmaz.

   Yanıtla
  • Avatar of Serhat

   Merhaba mehmet bey. Babamla yaklasık 1 senedir gorusmuyoruz. Gorusmediyimiz surede bir bankadan kredi kullanmış ve ödememiş. Eve teblikat gelmiş ancak annem teblikatı burada öyle birisi yaşamıyor diyerek almamış. Teblikat geldikden hemen sonra babama haber gönderip ikametgahını aldırmasını istedim ve akabinde babam ikametgahını suan yasadığı yere taşıdı. Bugün itibariyle avukatlar eve gelmiş ancak annemde evde olmadigi icin kapiyi acamamis sonra komsularin kapisini calip bidahakine cilingirle geliriz polisle gelir gireriz falan demisler ve bir kagit birakmislar. Kağıdın üzerinde son uyarı, telefon numarası falan yazıyo. Numarayı aradım ve durumun izahını yaptım babamın burda yasamadığını söyledim ancak avukat genlikatın benim evime yapıldığı için haczin orada olcagini soyledi ve ısrarla yarın beni ofisine cagirip yuzyuze gorusmek istedi. Bende babami arayin onunla gorusun benimle ne kosnuscaksiniz falan dedim ancak ne yapcagimi bilmedigimden gidip gorusmek istedim ve suan gercekten cok zor durumdayim ne yapcagimi bilemiyorum annemin duymasini istemiyorum ve haberi olcak diye cok korkuyorum yardimci olursaniz cok sevinirim simdiden cok tesekkur ederim.

   Yanıtla
  • Avatar of Abdullah ki

   Slm benim on bin TL borcumu yirmi yedi bin TL olarak avukat ve icra memurları eve gelip eşime imza atirmislar asyalarimi yazmışlar benim imzam olmadan nasıl eşyalarına el koyacaklar anlaşmaya gitmek istediğim halde ödemede indirim yapmadılar bu nasıl olacak asıl borçlu benim eşim deyil

   Yanıtla
 • Avatar of Deniz

  İyi sabahlar benim 4 bankaya 1400 bin borcum var eve icra gelirse eşyalarıma el koyula bilirmi her eş eşyadan 1 tane. Var TV 10 senelik plazma koltuk takımım yok 2 tane çekyat var yani alırsalar hangi eşyayı alırlar borcum yüksek ya ondan dolayı sordum aydınlatırsanız çok sevinirim saygılarla

  Yanıtla
 • Avatar of Rabia

  Merhaba avukat bey kefil olarak imzamin oldugu bir senette hakkimda kesinlesmis karar var fakat benim odeme durumum yok suan ev deki esyalarimda borca karsilik degerde degil 2 halım varsa birini alabilir mi mesela biri salonda biri mutfakta kullanilan hali olsa bile. icra gorevlisi geldiginde her yere bakmaya hakki var evet ama eger borc karsiligi birsey bulamazsa haciz edilecek esya yoktur beyani olursa devaminda alacakli benden nasil bisey talep edebilir yani mahkeme yoluyle borç belli bi taksitemi bağlanır yoksa hakkimda farkli bi cezai islem mi talep edilir lutfen bilgi verirmisiniz

  Yanıtla
  • Avatar of Av. Mehmet Değirmenci

   Hayır halılardan ikisi de haciz edilmez. Ayrıca evde hacze Kabil mal yoksa bu durum tutanağa geçirilir. bundan başka alacaklının size yönelik herhangi bir cezai yaptırım uygulatma şansı yok anayasaya göre hiç kimse borcundan ötürü hapisle cezalandırılmaz.

   Yanıtla
 • Avatar of Hacer çolak

  Merhaba eşim vardiya amiri iş kazası sonucu hapiste girdiği anda icra dosyası açıldı 6 yıl ceza aldı tebligat banami yapılır yoksa cezaevindeki eşime mi.icra dosyasi acildigi tarihten itibaren sürec bizim icin nasil işler

  Yanıtla
 • Avatar of Hacer çolak

  Merhaba eşim vardiya amiri iş kazası sonucu hapiste girdiği anda icra dosyası açıldı 6 yıl ceza aldı tebligat banami yapılır yoksa cezaevindeki eşime mi.icra dosyasi acildigi tarihten itibaren sürec bizim icin nasil işler vakit ayırdığınız için teşekkürler

  Yanıtla
   • Avatar of ArZu

    Merhabalar
    Pandemi de ev haczine geliyor mu? Birde evdeki 3 köpeğime balığıma kuşama haciz yapıp götürürler m. Teşekkürler

    Yanıtla
    • Avatar of Av. Mehmet Değirmenci

     Pandemi dönemindeki haciz yasağı Haziran 2020 itibariyle sona erdi. Yani şuan haciz mümkün. Evcil hayvanlara şuan kimse haciz koymuyor

     Yanıtla
 • Avatar of Cemal

  Merhaba Avukat bey ev sahibimiz 2700 tl kira borcum dan dolayı hem maaşıma hem de evime haciz gönderdi ikisine birden haciz göndermesi yasalmıdır

  Yanıtla
 • Avatar of CANER

  Merhaba avukat bey.. annemin 10000tl bankaya borcu var evimize gelip benim adima (ogluyum) faturali olan leptop ps4 e haciz koyabilirlermi tesekkur ederim ilginiz icin

  Yanıtla
 • Avatar of Zülal

  Merhaba avukat bey eşimin 100 milyar borcu var evde bir tane klima bir tane plazma köşe koltuk takımı cocugun odası yatak odası herşeyden bir tane var klima ve plazma gidermi bunu merak ediyorum ev babamın üstüne ikamegah ediyoruz sadece ama eşimle borc yüzünden ayrı yaşıyoruz onun borcu yüzünden benim eşyalarım gidermi

  Yanıtla
 • Avatar of İsmail

  Merhabalar!.
  Ben kaybettiğim bir davada karşı tarafın avukat vekalet ücretini ödeyemeyeceğim. Zira yıllardır işsizim ve ne bir mal varlığım ne de bankada param yok. Ailemle birlikte yaşıyorum. Bu durumda borcu ödeyemeyeceğim için icraya verilecek. Bu durumda eve hacze gelirler mi? Evde de kendime ait para edecek hiçbir eşya ya da malım yok !. Tamamı annemin olan eşyalara haciz uygulanır mı ?
  Teşekkürler…

  Yanıtla
 • Avatar of Habibe

  Esimin bi şahsa borcu varmış eve hacze geldiler ama eşyaları ben aldim yani benim babam aldı ama fatura benim adıma kesildi ve faturalar halen bende esimin borcu yuzunde eşyalarımı icra edebilirler mi yani eşyaları alabilirler mi bilgi verirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler ederim

  Yanıtla
  • Avatar of Av. Mehmet Değirmenci

   farketmez. dava açarak eşyaların sizin olduğunu kanıtlamanız gerekir ama, icra ve iflas kanunu 97. maddesi gereği davayı kazanacağınızı düşünmüyorum

   Yanıtla
 • Avatar of Habibe

  Esimin bi şahsa borcu varmış eve hacze geldiler ama eşyaları ben aldim yani benim babam aldı ama fatura benim adıma kesildi ve faturalar halen bende esimin borcu yuzunde eşyalarımı icra edebilirler mi yani eşyaları alabilirler mi bilgi verirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler ederim

  Yanıtla
  • Avatar of Av. Mehmet Değirmenci

   farketmez. dava açarak eşyaların sizin olduğunu kanıtlamanız gerekir ama, icra ve iflas kanunu 97. maddesi gereği davayı kazanacağınızı düşünmüyorum

   Yanıtla
 • Avatar of Fatma deniz

  Merhaba nişanlım in üzerine icralar var işinden ayrıldığı için benim yanımda kalıyor.esyalar ve evde olan herşey benim ben aldım o zor durumda olduğu için benimle kalmak zorunda evime haciz gelir mi teşekkür ederim

  Yanıtla
 • Avatar of Fatma deniz

  Merhaba nişanlım in üzerine icralar var işinden ayrıldığı için benim yanımda kalıyor.esyalar ve evde olan herşey benim ben aldım o zor durumda olduğu için benimle kalmak zorunda evime haciz gelir mi teşekkür ederim

  Yanıtla
 • Avatar of barlas

  selam avukat bey daire tapu olarak eşimin adına bana olan borç eşime gelirmı evhacızı 2 cı sorum bu borç bır senet degıl bır trafık kazası bu hazıran 23 de
  1 yıl olacak bunun bırzaman aşımı varmı tedbırgat gelmesı şartmı saygılar sevgıler ılgılendğınız için tsk ederımAllah Razı olsun

  Yanıtla
  • Avatar of Av. Mehmet Değirmenci

   İcra için tebligat şart. Ayrıca eşinizin üzerine kayıtlı olduğu için evin haczi olmaz. Fakat evdeki eşyalara haciz konulabilir

   Yanıtla
 • Avatar of barlas

  selam avukat bey daire tapu olarak eşimin adına bana olan borç eşime gelirmı evhacızı 2 cı sorum bu borç bır senet degıl bır trafık kazası bu hazıran 23 de
  1 yıl olacak bunun bırzaman aşımı varmı tedbırgat gelmesı şartmı saygılar sevgıler ılgılendğınız için tsk ederımAllah Razı olsun

  Yanıtla
  • Avatar of Av. Mehmet Değirmenci

   İcra için tebligat şart. Ayrıca eşinizin üzerine kayıtlı olduğu için evin haczi olmaz. Fakat evdeki eşyalara haciz konulabilir

   Yanıtla
 • Avatar of Mustafa

  Merhaba Mehmet bey, evimiz kira annem babam ve ben yaşıyoruz, babamın banka borçlarından dolayı toplamda 60 bin TL borcu var ve borçlar av intikal etmiş, evimizde her eşyadan birer tane var, eve haciz gelir mi, gelirse habersiz mi evdeki eşyaları haciz edebilir mi ?

  Yanıtla
 • Avatar of Mustafa

  Merhaba Mehmet bey, evimiz kira annem babam ve ben yaşıyoruz, babamın banka borçlarından dolayı toplamda 60 bin TL borcu var ve borçlar av intikal etmiş, evimizde her eşyadan birer tane var, eve haciz gelir mi, gelirse habersiz mi evdeki eşyaları haciz edebilir mi ?

  Yanıtla
 • Avatar of İsmail Korkmaz

  Merhabalar.Benim Sorum Şu Olacak.Konut Kredim Var Ve Ödemelerim Düzenli.Ancak Farklı Bir Bankaya Borcum Var.Borcum Olan Banka Evimi İpotekli Bankadan Alıp Satışını Yapabilirmi?Çalışıyorum Maaşımın 1/4 Kesintimi Yapar?Şimdiden Teşekkürler

  Yanıtla
  • Avatar of Av. Mehmet Değirmenci

   Her ikisi de mümkündür. Ama satılan dairenin parsı önce ipotek koyduran bankaya gider. Ayrıca tek eviniz varsa ve bu ev krediyle alınmışsa buna haciz konulamaz.

   Yanıtla
 • Avatar of İsmail Korkmaz

  Merhabalar.Benim Sorum Şu Olacak.Konut Kredim Var Ve Ödemelerim Düzenli.Ancak Farklı Bir Bankaya Borcum Var.Borcum Olan Banka Evimi İpotekli Bankadan Alıp Satışını Yapabilirmi?Çalışıyorum Maaşımın 1/4 Kesintimi Yapar?Şimdiden Teşekkürler

  Yanıtla
  • Avatar of Av. Mehmet Değirmenci

   Her ikisi de mümkündür. Ama satılan dairenin parsı önce ipotek koyduran bankaya gider. Ayrıca tek eviniz varsa ve bu ev krediyle alınmışsa buna haciz konulamaz.

   Yanıtla
 • Avatar of kenan yılmaz

  merhaba avukat bey;

  9000 tl borcum var maaşlı çalışıyorum sgk mevcut
  avukatlık bürosu arayarak hacze gelecegını belırtıyor maasımda baska bir haczim mevcut aylık ödemelerimi maaşımdan otomatik kesiyorlar eve hacze gelebilirlermi?

  Yanıtla
  • Avatar of Admin

   evet gelebilirler.

   Yanıtla
 • Avatar of kenan yılmaz

  merhaba avukat bey;

  9000 tl borcum var maaşlı çalışıyorum sgk mevcut
  avukatlık bürosu arayarak hacze gelecegını belırtıyor maasımda baska bir haczim mevcut aylık ödemelerimi maaşımdan otomatik kesiyorlar eve hacze gelebilirlermi?

  Yanıtla
  • Avatar of Admin

   evet gelebilirler.

   Yanıtla
 • Avatar of Hacer

  Merhaba Mehmet bey ben 2015 senesinde üniversitesi ye gelen bir kitap evinden kitap sipariş ettim bir kaç evrak doldurdum ama kitapları teslim almadım kitapları teslim aldima dair bir imzada yok ortada bu konu üzerinden kaç avukat aradı beni ödeme yapmicağımı belirttim şuan bana ilamsız icra takibi gelmiş ben bunun itirazını nasl nerde yapabilirim burda ki hak hukuk hakkı nedir acaba

  Yanıtla
  • Avatar of Admin

   Size en yakın icra dairesine giderek gelen icra dosyasına gönderilmek üzere itiraz dilekçesi hazırlayabilirsiniz. Sitemizde bu mevcut. Eğer oturduğunuz yere en yakın icra dairesinde takip yapılmamış ise yetkiye de ayrıca itiraz edebilirsiniz.

   Yanıtla
 • Avatar of Hacer

  Merhaba Mehmet bey ben 2015 senesinde üniversitesi ye gelen bir kitap evinden kitap sipariş ettim bir kaç evrak doldurdum ama kitapları teslim almadım kitapları teslim aldima dair bir imzada yok ortada bu konu üzerinden kaç avukat aradı beni ödeme yapmicağımı belirttim şuan bana ilamsız icra takibi gelmiş ben bunun itirazını nasl nerde yapabilirim burda ki hak hukuk hakkı nedir acaba

  Yanıtla
  • Avatar of Admin

   Size en yakın icra dairesine giderek gelen icra dosyasına gönderilmek üzere itiraz dilekçesi hazırlayabilirsiniz. Sitemizde bu mevcut. Eğer oturduğunuz yere en yakın icra dairesinde takip yapılmamış ise yetkiye de ayrıca itiraz edebilirsiniz.

   Yanıtla
 • Avatar of Kıran

  Ev sahibi kira ödenmediği için tarafıma hiç bir bilgi verilmeden evde olmadığım zamanda eve haciz yaptırmış çilingirle kapı açılmış eve geldiğim kapının kilidinin değişmiş olduğunu fark ettim yedek anahtar bile bırakılmamış tüm beyaz eşyalarım ve TV alınmış ne yapmam gerekiyor 9 aylık bebeğim var eşyalarıma ihtiyacım var

  Yanıtla
  • Avatar of Admin

   Eşyalarınız yediemine kaldırılmıştır. e devletten icra dosyanızı öğrenip nereye kaldırıldığını öğrenebilisiniz

   Yanıtla
 • Avatar of Kıran

  Ev sahibi kira ödenmediği için tarafıma hiç bir bilgi verilmeden evde olmadığım zamanda eve haciz yaptırmış çilingirle kapı açılmış eve geldiğim kapının kilidinin değişmiş olduğunu fark ettim yedek anahtar bile bırakılmamış tüm beyaz eşyalarım ve TV alınmış ne yapmam gerekiyor 9 aylık bebeğim var eşyalarıma ihtiyacım var

  Yanıtla
  • Avatar of Admin

   Eşyalarınız yediemine kaldırılmıştır. e devletten icra dosyanızı öğrenip nereye kaldırıldığını öğrenebilisiniz

   Yanıtla
 • Avatar of Ömer erol

  Merahab iyi çalışmalar benim evkur evshop turktelekom gibi kurumlara borcun varve devlette icra dosyasi olarak gozukuyor bu borc icra dosyasi olarak gozuktugu tatihten sonra eve icra icin ne zaman gelirler birde soyle bi durum var eşimle artik ayni evde yasamiyorum ben belli bi donem sokakta kaldim suan sigortali iste calisiyorum suan ikahmetgah adresim olan yer bos ama yakin donemdeki adresim isyerine vermek icindi gocebeyim biraz bu belli bi donemdir ama borclar icra dosy